Notowania

wiadomości
21.10.2011 15:05

UE zamroziła aktywa pięciu mężczyzn w związku z irańskim spiskiem

Unia Europejska zamroziła w piątek aktywa pięciu mężczyzn powiązanych z wykrytym przez władze USA domniemanym spiskiem, którego celem było zabicie ambasadora Arabii Saudyjskiej w Waszyngtonie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Unia Europejska zamroziła w piątek aktywa pięciu mężczyzn powiązanych z wykrytym przez władze USA domniemanym spiskiem, którego celem było zabicie ambasadora Arabii Saudyjskiej w Waszyngtonie. *

W oświadczeniu UE sprecyzowała, że "restrykcyjne środki, którymi objęto pięć osób, mają na celu walkę z terroryzmem".

"Oznacza to, że ich aktywa finansowe w UE zostają zamrożone oraz, że żadne fundusze nie będą dla nich dostępne" - napisano w komunikacie. Nie ujawniono obywatelstwa osób objętych sankcjami, ale najpewniej chodzi o aktywa pięciu Irańczyków.

W zeszłym tygodniu USA wprowadziły sankcje wobec pięciu Irańczyków, w tym czterech wysokich rangą członków elitarnych sił Gwardii Republikańskiej, al-Kuds. To samo poleciło zrobić w tym tygodniu brytyjskie ministerstwo skarbu (finansów). Piątkowe sankcje UE najpewniej objęły te same osoby.

W czwartek amerykański śledczy sąd przysięgłych (tzw. Grand Jury) formalnie oskarżył dwóch Irańczyków o udział w spisku na życie saudyjskiego ambasadora. Jeden z oskarżonych został aresztowany w USA w ubiegłym miesiącu, a drugi najprawdopodobniej przebywa w Iranie.

Teheran zdecydowanie odrzuca zarzuty w sprawie udziału w spisku na życie dyplomaty. (PAP)

cyk/ ap/

10037384 10037328 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz