Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE zapowiada bardziej zdecydowaną walkę z AIDS

0
Podziel się:

Unia Europejska zapowiada bardziej zdecydowaną
walkę z AIDS. W wydanym we wtorek w Bremie oświadczeniu
ministrowie zdrowia 27 krajów UE napisali, że będą wspólnie
zabiegać o zapewnienie chorym na AIDS w całej Europie tanich
lekarstw.

Unia Europejska zapowiada bardziej zdecydowaną walkę z AIDS. W wydanym we wtorek w Bremie oświadczeniu ministrowie zdrowia 27 krajów UE napisali, że będą wspólnie zabiegać o zapewnienie chorym na AIDS w całej Europie tanich lekarstw.

W dwudniowych obradach uczestniczył szef polskiego resortu zdrowia Zbigniew Religa.

Kraje Unii nie poradzą sobie w pojedynkę z problemem AIDS - powiedziała niemiecka minister zdrowia Ulla Schmidt. "Możemy wygrać walkę z tą chorobą tylko wtedy, gdy nasze działania będzie wspierało +silne polityczne przywództwo+" - dodała Schmidt. "Wobec zagrożenia epidemią AIDS konieczne są działania wykraczające poza narodowe, a nawet europejskie granice" - mówiła niemiecka minister.

"AIDS jest globalnym kryzysem, a walka z tą chorobą wymaga globalnych działań" - podkreśliła niemiecka minister współpracy gospodarczej i rozwoju Heidemarie Wieczorek-Zeul.

Niemcy przewodniczą w tym półroczu Unii Europejskiej. Kanclerz Angela Merkel uznała walkę z AIDS za jeden z wiodących tematów niemieckiego przewodnictwa we Wspólnocie. Szefowa niemieckiego rządu chce poruszyć ten problem zarówno na szczycie UE, jak i w gronie G-8 - siedmiu najbardziej rozwiniętych krajów świata i Rosji.

Ministrowie zdrowia wezwali społeczeństwa krajów UE do włączenia się w walkę z AIDS. Na konferencji w Bremie obecni byli przedstawiciele ponad 100 pozarządowych organizacji uczestniczących w projektach na rzecz zarażonych wirusem HIV.

"Rządy i społeczeństwa powinny wspólnie zrobić wszystko, by zapewnić dostęp do prewencji i leczenia po przystępnych cenach oraz umożliwić wszystkim chorym w Europie prowadzenie życia wolnego od napiętnowania i dyskryminacji" - czytamy w oświadczeniu.

Minister Schmidt zaznaczyła, że koncerny farmaceutyczne zasygnalizowały gotowość do włączenia się do walki z AIDS. Ze wstępnych rozmów wynika, że firmy chcą zapewnić lekarstwa po przystępnych cenach - poinformowała minister. Dalsze negocjacje na temat cen będą prowadzone z zainteresowanymi krajami, przede wszystkich z krajami wschodnioeuropejskimi sąsiadującymi z UE.

Była przewodnicząca Bundestagu Rita Suessmuth przestrzegała w czasie dyskusji kraje Europy Wschodniej przed traktowaniem AIDS jako tematu tabu.

Na świecie żyje około 40 milionów osób zarażonych wirusem HIV. W Niemczech mieszka 56 tysięcy nosicieli wirusa. W ubiegłym roku przybyło tu 2700 zarażonych. Wzrost zachorowań odnotowano w krajach Europy Wschodniej.

W czasie swego przewodnictwa w UE Niemcy chcą doprowadzić do uchwalenia kodeksu uniemożliwiającego "kaperowanie" lekarzy i pielęgniarek z krajów rozwijających się do krajów uprzemysłowionych. "Szczególnie w Afryce potrzebny jest personel medyczny" - powiedziała minister Wieczorek-Zeul.

Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ jo/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)