Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Zgoda w sprawie rekompensat dla hodowców drobiu z powodu ptasiej grypy

0
Podziel się:

(dochodzi wypowiedź polskiego wiceministra, inf. biura prasowego
ministerstwa)

(dochodzi wypowiedź polskiego wiceministra, inf. biura prasowego ministerstwa)

25.4.Luksemburg/Warszawa (PAP) - Rządy państw Unii Europejskiej uzgodniły we wtorek utworzenie specjalnego funduszu pomocy dla hodowców drobiu, poszkodowanych przez spadek popytu i cen w rezultacie obaw konsumentów przed ptasią grypą.

Na spotkaniu w Luksemburgu unijni ministrowie rolnictwa postanowili, że hodowcy drobiu będą mogli uzyskiwać rekompensaty, przy czym połowa tych dotacji pochodzić będzie z budżetu Unii Europejskiej, a połowa z budżetów narodowych.

"To dobra informacja dla Polski, mimo że my proponowaliśmy 100-procentowe rekompensaty z UE" - powiedział PAP wiceminister rolnictwa Andrzej Kryspin Babuchowski.

Jak poinformowało w Warszawie Biuro Prasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, "Polska w duchu kompromisu oraz uwzględniając poważną sytuację na rynku drobiu" poparła 50- procentową rekompensatę ze środków unijnych.

Babuchowski wyjaśnił, że najwcześniej rekompensaty będą mogły trafić do polskich rolników w połowie lipca, ale pewniejszy jest termin po wakacjach.

"Komisja Europejska poprosiła o dostarczenie przez poszczególne kraje do połowy maja potrzebnych jej dokumentów. Będzie je następnie weryfikować i decydować o wysokościach przyznawanych rekompensat" - wyjaśnił.

Wiceszef resortu rolnictwa poinformował, że Polska oszacowała wstępnie przewidywane straty hodowców i przetwórców drobiu na 100 mln euro (do końca bieżącego roku). Komisja Europejska zapowiedziała, że uwzględni straty poniesione przed decyzją o powołaniu funduszu.

Obecnie na terenie Unii zmagazynowanych jest w chłodniach około 320 tys. ton mięsa drobiowego. Jego ceny spadły średnio o 13 procent.

Z danych KE wynika, że w Polsce spadek konsumpcji wyniósł 30 proc., zaś ceny w skupie spadły o 15 proc. Najbardziej konsumpcja spadła w Grecji - o 70 proc., we Włoszech o połowę, zaś o 40 proc. na Cyprze. Zaledwie w kilku krajach nie zanotowano spadku popytu.

Największe zapasy są w Niemczech (70 tys. ton), Włoszech (50 tys. ton) i we Francji (40 tys. ton). Dwa ostatnie kraje przeznaczyły już na pomoc dla swoich producentów odpowiednio 100 i 52 mln euro - ale nie można ich uruchomić bez wcześniejszej zgody Komisji Europejskiej.

Uczestnicy obrad w Luksemburgu nie byli w stanie określić skali dopłat unijnego budżetu do akcji pomocy hodowcom drobiu. Zaznaczyli tylko, że będzie to zależeć od wydatków, na jakie zdecydują się poszczególne rządy.

Komisja Europejska dopuszcza możliwość dotacji, których rezultatem będzie ograniczenie produkcji drobiu, jaj konsumpcyjnych i jaj lęgowych, wyklucza natomiast subsydiowanie produkcji na skład.

Niemcy, których zapasy mięsa drobiowego wzrosły do 70 tys. ton, oceniają straty swych hodowców na około 150 mln euro. Suma ta obejmuje utracony popyt i koszty likwidacji zagrożonych ptasią grypą stad.

We francuskich chłodniach zalega 40 tys. ton niesprzedanego mięsa drobiowego, a straty tamtejszych hodowców szacuje się na 40 mln euro miesięcznie. (PAP)

ktt/ kaw/ ro/ arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)