Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UE: Zyta Gilowska spotka się z komisarzem Almunią

0
Podziel się

Wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska
poprosiła o spotkanie unijnego komisarza ds. gospodarczych i
walutowych Joaquina Almunię. Spotkanie odbędzie się w piątek 16
marca w Brukseli - dowiedziała się w czwartek PAP ze źródeł
unijnych.

bCXzmWYB

Wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska poprosiła o spotkanie unijnego komisarza ds. gospodarczych i walutowych Joaquina Almunię. Spotkanie odbędzie się w piątek 16 marca w Brukseli - dowiedziała się w czwartek PAP ze źródeł unijnych.

"Inicjatywa spotkania wyszła od strony polskiej" - informują źródła PAP.

Będzie to pierwsze merytoryczne spotkanie Gilowskiej z Almunią od wielu miesięcy. Zyta Gilowska od swojego powrotu do rządu we wrześniu ubiegłego roku ani razu nie pojawiła się na regularnych spotkaniach unijnych ministrów finansów. Komisarz Almunia kilkakrotnie skarżył się na brak osobistych rozmów z wicepremier, a co za tym idzie - brak informacji o rządowych planach dotyczących polskich finansów publicznych.

Zdziwienie unijnych urzędników wywołała zwłaszcza nieobecność wicepremier na spotkaniu ministrów finansów (tzw. ECOFIN) 27 lutego, kiedy to została przyjęta rekomendacja nakazująca Polsce obniżenie nadmiernego deficytu finansów publicznych do końca tego roku. Rada dała Polsce sześć miesięcy na wykazanie się działaniami w tym zakresie. Zamiast Zyty Gilowskiej do Brukseli przyjechały dwie podsekretarz stanu z resortu finansów: Marta Gajęcka i Katarzyna Zajdel-Kurowska.

bCXzmWYD

"Wszyscy byli oburzeni, w takiej sytuacji chyba nawet Gordon Brown pojawiłby się na spotkaniu ECOFIN" - powiedziały PAP źródła w Radzie UE, nawiązując do brytyjskiego kanclerza skarbu, znanego z notorycznego ignorowania spotkań unijnych ministrów finansów.

Do krótkiego spotkania Gilowskiej z Almunią dojdzie także w czwartek wieczorem w Brukseli podczas szczytu Unii Europejskiej. Biorą w nim udział ministrowie finansów krajów członkowskich UE, w tym wicepremier Gilowska. W ich osobnej kolacji ma uczestniczyć także komisarz Almunia, jednak przy takich okazjach kontakty bilateralne między komisarzem a ministrami ograniczają się zwykle do uściśnięcia rąk i krótkiej wymiany uprzejmości.

Michał Kot (PAP)

kot/ icz/ mc/ rod/

bCXzmWZe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)