Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukazał się tom poezji ocalonej z zagłady Haliny Birenbaum

0
Podziel się:

Tom wierszy ocalonej z zagłady polskiej Żydówki Haliny Birenbaum ukazał się
nakładem wydawnictwa Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Obejmuje on całość dorobku poetyckiego
pisarki - poinformowało w piątek biuro prasowe placówki.

Tom wierszy ocalonej z zagłady polskiej Żydówki Haliny Birenbaum ukazał się nakładem wydawnictwa Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Obejmuje on całość dorobku poetyckiego pisarki - poinformowało w piątek biuro prasowe placówki.

Poezja Haliny Birenbaum to forma pamięci o ofiarach zagłady, ale przede wszystkim świadectwo osobistej tragedii. Autorka sens swoich wierszy oddała w jednym z nich: "najpierw poznałam śmierć, potem - rodzenie, rosłam wśród nienawiści w królestwie burzenia, a dopiero potem poznałam tworzenie".

Zdaniem Gabrieli Nikliborc z muzeum Auschwitz, w wierszach Birenbaum wyraźnie zaznacza się kilka tematów, w różnych wariantach i kontekstach. "Niemal we wszystkich pojawia się zagłada. Jest ona traumą, która na zawsze utkwiła w pamięci poetki. Przeżyciem, którego nie można wykreślić, koszmarem przeszłości, który zawsze będzie powracać. I powraca: w wierszach takich jak: +Zapach chleba z getta+,˙+Gwizd pociągu+ czy˙+Numer na moim ramieniu+. Tragedią Szoah obciążone są również wspomnienia z domu rodzinnego, postacie matki, ojca oraz najbliższych osób" - powiedziała.

Halina Birenbaum urodziła się w 1929 roku w Warszawie. Okupację niemiecką przeżyła w getcie warszawskim. Była więźniarką Majdanka, Auschwitz oraz obozów w Niemczech. Podczas wojny straciła całą rodzinę. W 1947 roku wyjechała do Izraela, gdzie mieszka do dzisiaj. Jest pisarką, poetką i tłumaczką. W 1967 roku ukazały się jej wspomnienia z czasów wojny "Nadzieja umiera ostatnia", a w latach 1987-2004 pięć tomików wierszy.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II - Birkenau powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks obozowy uzupełniało kilkadziesiąt podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i przedstawicieli innych narodów.

Wydawnictwo Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau powstało w 1956 roku. Wydało dotychczas ponad 400 pozycji w nakładzie ponad 6 milionów egzemplarzy w różnych wersjach językowych, w tym przewodniki w kilkunastu językach.(PAP)

szf/ abe/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)