Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UKE i TP podpisały porozumienie

0
Podziel się:

Urząd Komunikacji Elektronicznej nie będzie obniżał przez trzy lata stawek
hurtowych, które Telekomunikacji Polskiej płacą inni operatorzy za korzystanie z infrastruktury
spółki. W zamian za to w ciągu trzech lat TP ma wybudować 1,2 mln linii telekomunikacyjnych -
wynika z podpisanego w czwartek porozumienia między UKE i TP.

Urząd Komunikacji Elektronicznej nie będzie obniżał przez trzy lata stawek hurtowych, które Telekomunikacji Polskiej płacą inni operatorzy za korzystanie z infrastruktury spółki. W zamian za to w ciągu trzech lat TP ma wybudować 1,2 mln linii telekomunikacyjnych - wynika z podpisanego w czwartek porozumienia między UKE i TP.

Porozumienie kończy trwające od listopada 2008 r. rozmowy pomiędzy UKE a TP dotyczące kształtu rynku telekomunikacyjnego w Polsce. Dokument został podpisany w siedzibie Urzędu.

"To porozumienie jest kołem zamachowym, które uruchomi znajdujący się w stagnacji rynek telekomunikacyjny (...) Rynki finansowe oczekują stabilizacji na rynku telekomunikacyjnym, oczekują stabilizacji warunków inwestycyjnych. Zawarcie porozumienia jest taką stabilizacją i zapewnia wzrost inwestycji" - powiedziała prezes UKE Anna Streżyńska. Dodała, że w ten sposób UKE i TP odpowiadają na "wyzwania związane z kryzysem gospodarczym".

"Dokument mówi o 1 mln linii o przepustowości powyżej 6 Mb/s i 200 tys. linii o przepustowości 2-6 Mb/s. To przekłada się dziś na sumę 3 mld zł. Koszty jego wprowadzenia ze strony TP szacujemy na 180 mln zł, głównie w systemy informatyczne" - powiedział Maciej Witucki, prezes TP S.A. Dodał, że na porozumieniu "wygrywają" UKE, TP, ale także rynek, konkurencja TP oraz konsumenci.

Spółka wybuduje 500 tys. nowych linii i unowocześni 700 tys. już istniejących. Porozumienie zakłada, że UKE nie obniży stawek hurtowych, które inni operatorzy płacą TP za korzystanie z jej infrastruktury telekomunikacyjnej.

Chodzi o stawki WLR (usługa hurtowego dostępu do linii abonenckich, na których inny operator przejmuje obsługę połączeń od TP wraz z pobieraniem opłat abonamentowych), BSA (hurtowa usługa dostępu do szerokopasmowego internetu na liniach TP) i LLU (usługa dostępu do kabla łączącego gniazdko telefoniczne z publiczną siecią telefoniczną).

Umowa dotyczy też zawieszenia postępowania UKE w sprawie podziału TP na część hurtową i detaliczną i realizacji założeń tzw. Karty Równoważności. Karta ta jest alternatywną propozycją TP, która ma przynieść realizację tych samych celów, co podział, ale w krótszym czasie - m.in. ma wprowadzić traktowanie innych operatorów na równi z tą częścią TP, która dotyczy sprzedaży detalicznej (np. PTK Centertel), poprawić jakość usług hurtowych TP, wprowadzić monitoring usług oraz szkolenia pracowników TP.(PAP)

luo/ bos/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)