Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Ambasada UE: raport Kwaśniewski-Cox w środę

0
Podziel się:

#
dochodzą informacje z unijnych źródeł
#

# dochodzą informacje z unijnych źródeł #

11.11. Kijów (PAP) - Raport Aleksandra Kwaśniewskiego i Pata Coksa, działających z ramienia Parlamentu Europejskiego na rzecz uwolnienia byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko przed podpisaniem umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE, będzie zaprezentowany w najbliższą środę.

Informację tę przekazał w poniedziałek PAP rzecznik przedstawicielstwa UE w Kijowie David Stulik. Wcześniej zapowiadano, że misja Kwaśniewski-Cox przedstawi swą ocenę przygotowań Ukrainy do zawarcia umowy w czwartek, 14 listopada.

Stulik wyjaśnił, że Kwaśniewski i Cox w najbliższy wtorek i środę ponownie złożą wizytę na Ukrainie, gdzie obserwować będą prowadzone w parlamencie prace nad ustawą, która ma pomóc cierpiącej na problemy z kręgosłupem Tymoszenko na wyjazd na leczenie za granicą. W środę w Radzie Najwyższej może dojść do głosowania w tej sprawie.

Tego samego dnia Kwaśniewski i Cox opowiedzą o wynikach swej misji Konferencji Przewodniczących PE.

Źródła w Parlamencie Europejskim w Brukseli potwierdziły w poniedziałek tę informację. "Konferencja Przewodniczących zapozna się z raportem misji Kwaśniewskiego i Coksa w środę późnym popołudniem. Najpewniej będzie to krótki dokument" - powiedział rozmówca PAP.

Unijni politycy niejednokrotnie twierdzili, że bez uwolnienia Tymoszenko Ukraina nie może liczyć na podpisanie umowy o stowarzyszeniu na szczycie Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w dniach 28-29 listopada w Wilnie. Wyrok siedmiu lat więzienia, który była premier obecnie odbywa, jest dla Brukseli symbolem wybiórczego stosowania prawa wobec przeciwników politycznych.

Za tydzień, 18 listopada ministrowie spraw zagranicznych państw UE mają podjąć decyzję o tym, czy umowa z Ukrainą zostanie podpisana na wileńskim szczycie. Jeśli jednak do tego czasu, nadal nie będzie wiadomo, jak władze w Kijowie zamierzają rozwiązać problem Julii Tymoszenko, to - według unijnych dyplomatów - decyzja znów może zostać odłożona. "Do szczytu w Wilnie pozostanie jeszcze 10 dni. Na razie przygotowujemy się na pozytywny scenariusz" - powiedział wysoki rangą unijny dyplomata.

Władze Ukrainy zwlekają tymczasem z decyzją w sprawie Tymoszenko, a wpływowi politycy rządzącej Partii Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza wciąż mają nadzieję, że umowa stowarzyszeniowa może być podpisana bez rozwiązania problemu znajdującej się w więzieniu opozycjonistki.

"W polityce nie ma rzeczy niemożliwych. Jeśli nie podpiszemy stowarzyszenia z UE, to będzie to bez wątpienia złe i dla Ukrainy, i dla UE. Ale koniec świata nie nadejdzie i słońce nie przestanie wschodzić, a my zachowamy szacunek dla siebie samych, że jesteśmy państwem, a nie marionetką" - powiedział szef klubu parlamentarnego Partii Regionów Ołeksandr Jefremow w opublikowanej w poniedziałek rozmowie z ukraińskim portalem Liga.

Polityk po raz kolejny skrytykował misję Kwaśniewskiego i Coksa, która - w jego ocenie - prowadzi konsultacje w sprawie Tymoszenko wyłącznie z opozycją, a nie z ugrupowaniem władzy.

"Jeśli nasza opozycja tak bardzo chce do UE, to dlaczego nie zrezygnuje z wymogów związanych z uwolnieniem Tymoszenko? Dlaczego uzależnia się los całego kraju od losu jednego człowieka? Przecież oni (opozycja) po koleżeńsku rozmawiają sobie z Coksem i Kwaśniewskim. (...) Zrezygnujcie z tego postulatu i na drodze do UE nie będzie przeszkód" - powiedział Jefremow.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ awi/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)