Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina: CKW blokuje referendum ws. wejścia do rosyjskiej Unii Celnej

0
Podziel się

Centralna Komisja Wyborcza (CKW) w Kijowie odmówiła we wtorek rejestracji
grupy inicjatywnej na rzecz organizacji referendum w sprawie przyłączenia Ukrainy do Unii Celnej
Rosji, Białorusi i Kazachstanu.

bEqDgJCJ

Centralna Komisja Wyborcza (CKW) w Kijowie odmówiła we wtorek rejestracji grupy inicjatywnej na rzecz organizacji referendum w sprawie przyłączenia Ukrainy do Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu.

Referendum domaga się Komunistyczna Partia Ukrainy (KPU), występująca przeciwko integracji z Unią Europejską. KPU jest w ukraińskim parlamencie partnerem koalicyjnym Partii Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza, który w listopadzie chce podpisać umowę stowarzyszeniową z UE.

Odmawiając rejestracji grupy inicjatywnej ws. referendum, CKW powołała się m.in. na wyrok sądowy z 2 września, w którym komunistom zakazano zwoływania zebrań w sprawie organizacji plebiscytu.

bEqDgJCL

Sąd Okręgowy w Kijowie argumentował wówczas, że referendum o wejściu Ukrainy do Unii Celnej nie może się odbyć, gdyż jego idea przeczy zasadom polityki zagranicznej państwa. Wśród jej najważniejszych zadań jest dążenie Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej - wyjaśniono w wyroku.

Nie zważając na ten zakaz, 8 września Komunistyczna Partia Ukrainy zebrała na jednym ze stadionów w Kijowie 2,5 tysiąca osób, spośród których wyłoniono grupę inicjatywną ws. przygotowań do referendum.

Zatwierdzono wtedy także pytanie, które miałoby być w nim postawione: "Czy popierasz przyłączenie Ukrainy do Unii Celnej Białorusi, Kazachstanu i Federacji Rosyjskiej"?. CKW nie przysłała jednak na ten wiec swego przedstawiciela, w związku z czym nie może on być uznany za legalny początek procedury poprzedzającej referendum.

Tymczasem w ocenie przedstawicieli rządzącej Partii Regionów, którzy niedawno na zamkniętym dla prasy spotkaniu z Janukowyczem na jego wyraźną prośbę jednogłośnie poparli integrację z UE, na Ukrainie na referendum jest jeszcze za wcześnie.

bEqDgJCR

"Referendum będzie możliwe tylko wtedy, gdy będziemy już rozważać kwestię czy to wejścia do Unii Celnej, czy do Unii Europejskiej. Dziś nie ma o czym mówić, przecież nigdzie nie wstępujemy. A to, że KPU zaczęła przygotowania do referendum, to tylko polityka" - oświadczył przewodniczący parlamentu, polityk Partii Regionów Wołodymyr Rybak.

Kijów i Bruksela przygotowują się obecnie do podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE, które oczekiwane jest pod koniec listopada na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Planom tym sprzeciwia się Moskwa, która chce widzieć Ukrainę w kontrolowanej przez Rosję Unii Celnej.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mc/

bEqDgJDm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)