Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Demonstracja w oczekiwaniu na ustawę ws. Tymoszenko

0
Podziel się:

Ok. dwóch tysięcy zwolenników opozycji demonstrowało w czwartek przed
parlamentem Ukrainy w Kijowie, domagając się przyjęcia ustawy, która pozwoli na uwolnienie b.
premier Julii Tymoszenko, a tym samym umożliwi podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią
Europejską.

Ok. dwóch tysięcy zwolenników opozycji demonstrowało w czwartek przed parlamentem Ukrainy w Kijowie, domagając się przyjęcia ustawy, która pozwoli na uwolnienie b. premier Julii Tymoszenko, a tym samym umożliwi podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

Przed Radę Najwyższą przyszli ludzie pod flagami partii: Batkiwszczyna, Udar i Swoboda. Głosowanie nad ustawą w sprawie Tymoszenko zapowiadano na godziny poranne, jednak przewodniczący parlamentu tuż po otwarciu obrad ogłosił przerwę na naradę szefów klubów parlamentarnych.

Przemawiający przed parlamentem politycy opozycyjni wyjaśniali, że przerwa potrzebna jest rządzącej Partii Regionów, która nie otrzymała jeszcze wytycznych w sprawie głosowania nad ustawą od administracji prezydenta Wiktora Janukowycza.

Według ich relacji przed południem do jego siedziby przybyli specjalni wysłannicy Parlamentu Europejskiego na Ukrainę, Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox, którzy zabiegają o zezwolenie Tymoszenko na wyjazd na leczenie za granicę. Skazana na siedem lat więzienia była premier cierpi na schorzenia kręgosłupa.

Po południu Kwaśniewski i Cox spotkają się z przewodniczącym Rady Najwyższej Wołodymyrem Rybakiem. Po przerwie w obradach parlamentu oświadczył on, że deputowani przystąpią do rozpatrzenia projektu ustawy o leczeniu Tymoszenko poza granicami kraju o godzinie 15 czasu polskiego.

Wówczas także ukraińscy posłowie zajmą się dwoma innymi ważnymi ustawami, niezbędnymi do zawarcia przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z UE. Są to ustawy o prokuraturze oraz o zmianach w ordynacji wyborczej.

Na uwolnienie Julii Tymoszenko nalega Unia Europejska, w ocenie której była premier Ukraina została ukarana za podjęcie politycznej decyzji o podpisaniu przez jej rząd z naruszeniem procedur kontraktów gazowych z Rosją w 2009 r. Władze ukraińskie utrzymują ze swej strony, że Tymoszenko popełniła przestępstwo gospodarcze.

Oczekuje się, że umowa stowarzyszeniowa Ukraina-UE zostanie podpisana na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, który zaplanowano w ostatnich dniach listopada. Na przyjęcie wymaganych w tym celu przez UE zmian prawnych ukraiński parlament ma czas do 18 listopada, gdy szefowie dyplomacji państw unijnych podejmą ostateczną decyzję co do losu umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)