Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina: Epidemia grypy A: H1N1

0
Podziel się

#
dochodzi wiadomość o chaosie informacyjnym oraz wypowiedzi polityków
#

bEiaXkVx

# dochodzi wiadomość o chaosie informacyjnym oraz wypowiedzi polityków #

30.10. Kijów (PAP) - Na Ukrainie rozpoczęła się epidemia grypy A/H1N1 - ogłosił w piątek minister zdrowia Wasyl Kniazewycz.

Choć wcześniej władze informowały o 34 przypadkach śmiertelnych, minister powiedział na konferencji prasowej w Kijowie, że nie można twierdzić, iż wszystkie z nich były wynikiem grypy A/H1N1.

bEiaXkVz

"Na razie możemy mówić tylko o tym, że podczas epidemii zmarło 30 ludzi" - podkreślił Kniazewycz. "Według wstępnych ustaleń, Ukraina weszła w światową strefę pandemii grypy A/H1N1" - dodał minister.

Kniazewycz uściślił, iż obecność wirusa grypy A/H1N1 potwierdzono u 11 hospitalizowanych osób. Wcześniej niektóre media, cytując ministra, doniosły o 11 zmarłych na ten rodzaj grypy.

Minister powiedział, że władze medyczne planują ogłoszenie kwarantanny w całym kraju.

"Rozpatrujemy możliwość ogłoszenia kwarantanny nie tylko w obwodach zachodnich, ale w całym kraju, ponieważ wirus rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie" - oświadczył Kniazewycz.

bEiaXkVF

Fali zachorowań na Ukrainie towarzyszy całkowity chaos informacyjny. Wobec sprzecznych doniesień na temat liczby zmarłych i zarażonych do końca nie wiadomo, ilu ludzi padło ofiarą grypy A/H1N1, a ilu zmarło wskutek powikłań pogrypowych i wirusowego zapalenia płuc.

W środę i czwartek władze medyczne Ukrainy podawały, że wszyscy zmarli to ofiary zapalenia płuc i powikłań, wywołanych przez zwykłą grypę.

Na oficjalnej stronie internetowej resortu zdrowia w Kijowie do tej pory nie pojawiły się oficjalne informacje o dokładnej liczbie chorych i zmarłych.

Głos w tej sprawie chętnie zabierają jednak politycy. Od 19 października na Ukrainie trwa kampania przed zaplanowanymi na 17 stycznia wyborami prezydenckimi.

bEiaXkVG

Jeden z kandydatów na prezydenta, były minister obrony Anatolij Hrycenko zaapelował już do prezydenta Wiktora Juszczenki i rządu premier Julii Tymoszenko o skierowanie do akcji ratowniczej lekarzy wojskowych i polowych szpitali.

Były szef administracji Juszczenki Wiktor Bałoha nawołuje wręcz do wprowadzenia na Ukrainie zachodniej stanu wyjątkowego. To właśnie w tym regionie odnotowano dotychczas najwięcej przypadków śmiertelnych. Bałoha zarzucił jednocześnie władzom, że ukrywały przed obywatelami fakt wybuchu epidemii.

W związku z zaistniałą sytuacją w piątek w Kijowie odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Zwołał je prezydent Juszczenko, który zapowiedział także, iż tego dnia wygłosi orędzie do narodu.

Premier Tymoszenko z kolei uda się w piątek do obwodu tarnopolskiego, gdzie sytuacja epidemiologiczna jest obecnie najgorsza.

bEiaXkVH

Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mmp/ ala/

bEiaXkWa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)