Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Europejscy ministrowie chwalą wybory, zachęcają do reform

0
Podziel się:

Ministrowie ds. europejskich Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji
chwalą Ukrainę za demokratyczne wybory prezydenckie z 17 stycznia oraz zachęcają do reform, które
wzmocnią ją samą oraz jej pozycję w stosunkach z Unią Europejską.

*Ministrowie ds. europejskich Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji chwalą Ukrainę za demokratyczne wybory prezydenckie z 17 stycznia oraz zachęcają do reform, które wzmocnią ją samą oraz jej pozycję w stosunkach z Unią Europejską. *

"Po kolejnych wolnych i uczciwych wyborach, które odbyły się w ciągu ostatnich pięciu lat, Ukraina ustaliła standard przeprowadzania wyborów w Europie Wschodniej" - czytamy w opublikowanym w sobotę artykule w opiniotwórczym kijowskim tygodniku "Dzerkało Tyżnia".

Podpisali się pod nim Mikołaj Dowgielewicz, Chris Bryant, Werner Hoyer i Pierre Lellouche.

"Ukraina jest ważna dla Europy i dla świata. Może mu wiele zaproponować, jeśli będzie umiała w pełni wykorzystać swój potencjał. (...) Ukraina, która będzie potrafiła wzmocnić demokrację i pluralizm mediów, stanie się przykładem dla innych państw w regionie" - napisali.

Powołując się na pozytywną ocenę pierwszej tury wyborów prezydenckich, dokonaną przez misję obserwacyjną Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), ministrowie wyrazili nadzieję, że i druga tura, wyznaczona na 7 lutego, odbędzie się w zgodzie z dotychczasowymi standardami.

Uznali jednocześnie, iż wolne i uczciwe wybory są wynikiem pomarańczowej rewolucji 2004 r., kiedy Ukraińcy masowo przeciwstawili się fałszowaniu poprzednich wyborów prezydenckich.

"Byłoby niepoprawne twierdzenie, że pomarańczowa rewolucja doznała porażki i że demokracja nie pasuje ani do tego regionu, ani do Ukrainy" - czytamy.

Dowgielewicz, Bryant, Hoyer i Lellouche wymienili także w swym artykule wyzwania, przed którymi stanie przyszły ukraiński prezydent.

Przede wszystkim powinien on stworzyć warunki do realizacji jednej strategii gospodarczej, która pozwoliłaby ustabilizować sytuację ekonomiczną, oraz zapewnić zwierzchność prawa.

"Reform strukturalnych potrzebuje sektor energetyczny, w którym ceny wewnętrzne powinny odpowiadać cenom międzynarodowym. (...) Przedstawiciele biznesu naszych czterech krajów z niecierpliwością oczekują działań na rzecz utworzenia na Ukrainie przewidywalnego i bezpiecznego środowiska biznesowego, które będzie pozbawione korupcji i duszącej biurokracji" - czytamy.

Ministrowie czterech państw zapewnili, że Unia Europejska gotowa jest wspomóc Kijów w wykonaniu tych zadań. Zadeklarowali również, że UE udzieli Ukrainie pomocy finansowej, jeśli ta odnowi program współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Wyrazili jednocześnie nadzieję, że UE i Ukraina szybko znajdą porozumienie w sprawie negocjowanej umowy stowarzyszeniowej z UE.

"Oczekujemy, że druga tura wyborów prezydenckich będzie odpowiadała standardom międzynarodowym i przebiegnie w spokoju. Wybory z jasno sformułowanym wynikiem dadzą najlepszą możliwość dalszego wzmacniania ukraińskiej demokracji" - napisali Dowgielewicz, Bryant, Hoyer i Lellouche.

Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mc/

wybory
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)