Notowania

wiadomości
21.02.2014 18:59

Ukraina: Fabius: to były negocjacje prowadzone w klimacie oblężenia

Minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius, jeden z negocjatorów, którzy doprowadzili do zawarcia porozumienia na Ukrainie, powiedział w piątek, że jest zadowolony z wyniku rozmów, ale były one trudne i prowadzono je w "klimacie oblężenia".

Podziel się
Dodaj komentarz

Minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius, jeden z negocjatorów, którzy doprowadzili do zawarcia porozumienia na Ukrainie, powiedział w piątek, że jest zadowolony z wyniku rozmów, ale były one trudne i prowadzono je w "klimacie oblężenia".

Szef francuskiej dyplomacji, który w czwartek wieczorem musiał opuścić Kijów i udać w zaplanowaną wcześniej podróż do Chin, powiedział dziennikarzom, że negocjacje pozwoliły "wyjść Ukrainie z kryzysu", odbywały się jednak w "przerażającej atmosferze".

"To porozumienie było bardzo, bardzo trudno wypracować, ponieważ wymagało to wielu godzin rozmów: ponad dziesięciu godzin z prezydentem (Wiktorem) Janukowyczem i prawie tylu godzin z przedstawicielami opozycji, a odbywało się to w klimacie grozy, ponieważ było kilkadziesiąt śmiertelnych ofiar" konfliktu - dodał Fabius.

Pytany przez dziennikarzy o jego wrażenia na temat prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza minister powiedział: "To nie jest człowiek, z którym chciałoby się spędzić wakacje. Jest przyzwyczajony do władzy, którą - jak wiemy - nie chce się dzielić. To reżim bardzo przeżarty korupcją".

O ukraińskiej opozycji Fabius powiedział: "Trudno było skłonić ich do kompromisu, ponieważ z jednej strony chcieli uzyskać więcej, a z drugiej na Majdanie byli ludzie, którzy chcieli tylko jednego - by Janukowycz odszedł".

Dodał też, że podczas negocjacji czuło się "międzynarodową presję". "Rozmowy były raz po raz przerywane, bo ktoś dzwonił. Był to (wiceprezydent) Joe Biden ze Stanów Zjednoczonych, który dzwonił do polityka X lub Y".

"Unia Europejska okazała się bardzo pożyteczna w całej tej historii", bo groźba sankcji unijnych zaważyła na rozmowach wstępnych - powiedział szef francuskiej dyplomacji.

Dodał jednak, że należy zachować ostrożność i monitorować wdrażanie postanowień porozumienia oraz wziąć pod uwagę, że "sytuacja gospodarcza (Ukrainy) jest nadal dramatyczna".

Janukowycz i przywódcy opozycji Arsenij Jaceniuk, Witalij Kliczko i Ołeh Tiahnybok zawarli w piątek porozumienie w sprawie wyjścia ich kraju z kryzysu.

Dokument podpisano w obecności szefów dyplomacji Polski i Niemiec, Radosława Sikorskiego i Franka-Waltera Steinmeiera. Przez cały czwartek oprócz nich w rozmowach z Janukowyczem i opozycją brał też udział Fabius.(PAP)

fit/ kar/

15818232 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz