Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina: Janukowycz krytykuje propozycje UE ws. strefy wolnego handlu

0
Podziel się

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz skrytykował w piątek propozycje Unii
Europejskiej dotyczące utworzenia strefy wolnego handlu z jego krajem. Zdaniem szefa państwa
narażają one Kijów na straty finansowe.

bEhyBKMl

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz skrytykował w piątek propozycje Unii Europejskiej dotyczące utworzenia strefy wolnego handlu z jego krajem. Zdaniem szefa państwa narażają one Kijów na straty finansowe.

"UE proponuje dziś likwidację ograniczeń celnych wobec towarów importowanych z UE, co pozbawia nasz budżet 20 proc. dochodów" - oświadczył prezydent na dorocznym szczycie stowarzyszenia Jałtańska Strategia Europejska (YES) w Jałcie na Krymie.

Zdaniem Janukowycza wypełnienie postulatów UE poprzedzających powołanie strefy wolnego handlu z Ukrainą wymaga od niej wielomilionowych nakładów finansowych.

bEhyBKMn

Prezydent podkreślił, iż w rozmowach integracyjnych z Brukselą Ukraina będzie kierować się przede wszystkim własnymi interesami.

"Dopóki UE nie jest gotowa do rozmowy o członkostwie Ukrainy, dopóty my sami będziemy decydować o tempie i formie integracji, wychodząc z własnych interesów, z interesów naszych obywateli" - zaznaczył Janukowycz.

Ukraińcy liczyli, że umowa o strefie wolnego handlu z UE zostanie zawarta w listopadzie, kiedy - jak oczekiwali - dojdzie do podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE.

W ubiegłym tygodniu oczekiwania te rozwiała Angela Filote, rzeczniczka komisarza UE ds. poszerzenia Sztefana Fuelego. "Nie uważamy, by na obecnym etapie podpisanie umowy stowarzyszeniowej w listopadzie było możliwe. Zgodziliśmy się, że potrzebujemy na to jeszcze co najmniej roku" - powiedziała wówczas.

bEhyBKMt

Ukraińskie władze liczyły, że umowa stowarzyszeniowa przyniesie, prócz strefy wolnego handlu, także złagodzenie reżimu wizowego dla Ukraińców, którzy podróżują do państw Unii.

Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mc/

bEhyBKMO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)