Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Media: umowa z UE wiosną, w Wilnie tylko deklaracja

0
Podziel się:

Podpisanie umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE planowane jest na wiosnę, a
podczas rozpoczętego w czwartek szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie strony podpiszą jedynie
deklarację - pisze, powołując się na własne źródła, gazeta internetowa "Ukrainska Prawda".

bECGPvit

Podpisanie umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE planowane jest na wiosnę, a podczas rozpoczętego w czwartek szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie strony podpiszą jedynie deklarację - pisze, powołując się na własne źródła, gazeta internetowa "Ukrainska Prawda".

W deklaracji tej ma się znaleźć stwierdzenie, że umowa stowarzyszeniowa zostanie zawarta na szczycie Ukraina-Unia Europejska, który jest oczekiwany na przełomie lutego i marca - mówią informatorzy gazety.

"Prócz tego w dokumencie (deklaracji) mówi się o procedurach regulowania konfliktów gospodarczych z Rosją. Tekst nie przewiduje udziału strony rosyjskiej w tych negocjacjach" - czytamy.

bECGPviv

Ukraina miała podpisać umowę stowarzyszeniową na szczycie w Wilnie, jednak w ubiegłym tygodniu jej rząd ogłosił, że zawiesza przygotowania do tego aktu. Kijów wyjaśnił, że UE nie zaoferowała mu pomocy finansowej, która pokryłaby koszty pogorszenia relacji handlowych z Moskwą.

Według prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza umowa z UE podpisana na tym etapie przyniosłaby jego państwu zbyt wiele problemów. "Zauważyliśmy, że możemy spodziewać się problemów. Nie zmieniamy kursu, ale chcemy, żeby liczono się z naszymi interesami" - powiedział w środę.

Janukowycz nalega, by rozbieżności między interesami Ukrainy, Rosji i Unii Europejskiej zostały omówione na spotkaniu trójstronnym. Władze unijne nie podzielają tego pomysłu.

W odpowiedzi na decyzje rządu Ukrainy w Kijowie wybuchły protesty zwolenników integracji europejskiej. Od zeszłego tygodnia zbierają się oni na znanym z czasów pomarańczowej rewolucji Majdanie (placu) Niepodległości, grożąc, że jeśli Janukowycz nie podpisze umowy stowarzyszeniowej, zostanie odsunięty od władzy.

bECGPviB

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mmp/ mc/

bECGPviW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)