Notowania

Ukraina: Opozycyjne posłanki przyłączyły się do akcji Tymoszenko

Trzy opozycyjne deputowane do ukraińskiego parlamentu odmawiają opuszczenia szpitala w Charkowie, gdzie była premier obecnie się znajduje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ASSOCIATED PRESS/</br>FOTOLINK/East News)

Trzy opozycyjne deputowane do ukraińskiego parlamentu przyłączyły się dziś do akcji nieposłuszeństwa wobec władz ogłoszonej przez więzioną Julię Tymoszenko i odmawiają opuszczenia szpitala w Charkowie, gdzie była premier obecnie się znajduje.

Posłanki: Ołeksandra Kużel, Ludmyła Denysowa i Tetiana Sliuz z partii Tymoszenko _ Batkiwszczyna _ (Ojczyzna) ogłosiły, że pozostaną w szpitalu, póki służba penitencjarna nie usunie z sali szpitalnej kamer obserwujących byłą premier - poinformował obrońca Tymoszenko Serhij Własenko.

_ - Odmawiają one opuszczenia pomieszczenia (w którym przebywa Tymoszenko) i pozostaną tam bez jedzenia i snu, póki nie zostaną spełnione zgodne z prawem żądania Julii Wołodymyriwny (Tymoszenko) _ - oświadczył adwokat.

Deputowane opozycji dostały zgodę na widzenie ze skazaną na siedem lat więzienia byłą premier, gdy w piątek zablokowały mównicę Rady Najwyższej w Kijowie. Zagroziły wówczas, że jeśli władze nie spełnią ich żądania, wywołają na Ukrainie _ kobiecy bunt _.

W miniony wtorek w prasie ukraińskiej opublikowano list Tymoszenko do prezydenta Wiktora Janukowycza, w którym była premier poinformowała, że nie będzie komunikowała się z lojalnymi wobec niego prokuratorami i sędziami oraz nie będzie dobrowolnie stawiała się na swoich procesach sądowych.

Zaznaczyła, iż władze będą musiały dostarczyć ją do sądu siłą, jednak uprzedziła, iż będzie stawiać opór. Tymoszenko oznajmiła też, że nie ma zamiaru współpracować ze służbą więzienną.

W zeszłym tygodniu Tymoszenko odmówiła powrotu do sali szpitalnej, gdzie powinna być leczona z przewlekłego schorzenia kręgosłupa, i od tego czasu przebywa w pomieszczeniu sanitarnym, do którego wstawiono dla niej łóżko.

Była premier Ukrainy została skazana w październiku 2011 r. za nadużycia przy zawieraniu umów gazowych z Rosją w czasie, gdy kierowała rządem. Tymoszenko uważa, że jej wyrok był motywowany politycznie, a za jej uwięzieniem stoi jej przeciwnik, prezydent Janukowycz.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraina bliżej UE? Ashton ma "mapę drogową" Szczyt Ukraina-UE odbędzie się na początku przyszłego roku, zaś podpisanie umowy stowarzyszeniowej między Brukselą a Kijowem może nastąpić jesienią na szczycie Partnerstwa Wschodniego (PW) w Wilnie - oświadczyła szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.
Coraz gorszy stan zdrowia Tymoszenko Tymoszenko wciąż ma silny głos i dobrze się trzyma, jednak jej stan fizyczny uległ pogorszeniu.
Tymoszenko o długiej liście tortur. Głodówka Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko,zaapelowała do polityków w Europie, by pomogli jej "uratować" kraj.
Tagi: julia tymoszenko w więzieniu, tymoszenko, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz