Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Putin proponuje współpracę w energetyce jądrowej

0
Podziel się:

#
szczegóły propozycji Putina

# szczegóły propozycji Putina

#

26.04. Kijów (PAP) - Rosja proponuje Ukrainie połączenie aktywów w dziedzinie energetyki jądrowej - ujawnił w nocy z poniedziałku na wtorek w Kijowie rosyjski premier Władimir Putin.

"Proponujemy założenie wielkiego holdingu, który włączałby wspólne generowanie (energii), budownictwo atomowe i cykl paliwowy" - oświadczył po spotkaniu z prezydentem Ukrainy, Wiktorem Janukowyczem.

"Jeśli ukraińscy specjaliści uważają, że jest to zbyt rewolucyjna propozycja, gotowi jesteśmy działać etapami, dokonując pojedynczych kroków" - dodał.

Wcześniej, tuż po wylądowaniu w Kijowie Putin mówił, iż jego kraj gotów jest zaproponować Ukrainie "obszerną współpracę" w jednej z wiodących dziedzin gospodarczych, jednak do spotkania z Janukowyczem nie sprecyzował, o co chodzi.

Ukraińscy eksperci przypuszczali, iż oferty Putina mogą dotyczyć przemysłu lotniczego.

Politolodzy podkreślali jednocześnie, że premier Rosji przybył do Kijowa przed zaplanowaną na wtorek w Radzie Najwyższej (parlamencie) ratyfikacją nowej umowy o przedłużeniu na 25 do 30 lat dzierżawy ukraińskich baz stacjonującej na Krymie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Choć zdominowana przez Partię Regionów Janukowycza koalicja zapowiada, że problemów z ratyfikacją dokumentu nie będzie, opozycja oświadcza, że do tego nie dopuści i zwołuje na wtorek w Kijowie protesty swoich zwolenników. Opozycja podkreśla, że ukraińska konstytucja nie pozwala na stacjonowanie w jej kraju obcych wojsk.

"Wiemy, że Rosjanie mieli większe apetyty (niż tylko wydłużenie okresu pobytu Floty Czarnomorskiej na Krymie - PAP). Niewykluczone, że zechcą połączenia przemysłów lotniczych Rosji i Ukrainy" - mówił wcześniej politolog Ołeksij Harań, cytowany przez gazetę internetową "Ukrainska Prawda".

W ub. tygodniu w Charkowie prezydent Janukowycz z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem postanowili, że rosyjska Flota Czarnomorska, zamiast do 2017 r., będzie mogła pozostać na Ukrainie nawet do 2047 r. Umowę w tej sprawie przedłużono o 25 lat, z możliwością prolongaty o kolejne pięć lat.

Moskwa odpłaciła za to Kijowowi udzieleniem 30-proc. zniżki na rosyjski gaz.

Od momentu odejścia ze stanowiska nietolerowanego przez Kreml byłego, prozachodniego prezydenta Wiktora Juszczenki i objęciu prezydentury przez Janukowycza, zamrożone kontakty między ukraińskimi i rosyjskimi politykami uległy znaczącemu ociepleniu.

Prezydenci i premierzy dwóch państw spotkali się (razem z poniedziałkową wizytą Putina w Kijowie) już po pięć razy.

Jarosław Junko (PAP)

jjk/ zab/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)