Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Służby Graniczne o Euro 2012 i małym ruchu

0
Podziel się:

Służby graniczne Ukrainy i Polski przygotowane są zarówno do Euro 2012, jak i
obsługi obywateli obu państw, którzy będą przekraczali granice w ramach tzw. małego ruchu
granicznego - oświadczyli w czwartek ich szefowie.

Służby graniczne Ukrainy i Polski przygotowane są zarówno do Euro 2012, jak i obsługi obywateli obu państw, którzy będą przekraczali granice w ramach tzw. małego ruchu granicznego - oświadczyli w czwartek ich szefowie.

"Straż Graniczna nie będzie przeszkodą dla kibiców Euro 2012" - powiedział Leszek Elas, komendant główny Straży Granicznej Polski na konferencji prasowej w Kijowie.

Elas zapewnił, że zarówno Polacy, jak i Ukraińcy poradzą sobie ze wzmożonym ruchem granicznym, oczekiwanym w związku z organizowanym przez dwa kraje turniejem piłkarskim.

Ocenił przy tym, że odprawy graniczne będą prowadzone sprawnie, nie zważając na zbyt małą liczbę przejść między Polską a Ukrainą.

"Kolejki, które były na naszej granicy, dotyczyły głównie ruchu towarowego, a nie osobowego. Przewidujemy obecnie budowę dwóch nowych przejść, ale wiemy także, że ze względu na odległości między miastami-gospodarzami Euro 2012 większa część ruchu granicznego przypadnie na lotniska" - powiedział Elas.

Przedstawiciel Państwowej Służby Granicznej Ukrainy Anatolij Zarycki dodał, iż z myślą o poprawie sytuacji na granicy Ukraina stale modernizuje istniejące przejścia.

"Budowa nowych wymaga pieniędzy, co jest obecnie problemem" - powiedział, nawiązując do kryzysu, z którym boryka się jego kraj.

Obecnie na 535-kilometrowym odcinku granicy między Polską a Ukrainą istnieje sześć drogowych przejść granicznych. Na granicy polsko-niemieckiej, której długość wynosi 467 kilometrów, przed wejściem Polski do strefy Schengen było aż 27 przejść drogowych.

W trakcie wspólnej konferencji prasowej w Kijowie szefowie służb granicznych Polski i Ukrainy zapewniali także, że gotowi są do procedur, związanych z wejściem w życie umowy o małym ruchu granicznym.

Według polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, który odwiedził ukraińską stolicę dzień wcześniej, umowa ta zostanie wdrożona 1 lipca.

Zdaniem komendanta Elasa osoby, legitymujące się tzw. kartą małego ruchu granicznego, pojawią się na wspólnej granicy już za miesiąc.

Dzięki umowie mieszkańcy strefy przygranicznej będą mogli łatwiej przekraczać granicę polsko-ukraińską - na podstawie specjalnych zezwoleń, a nie płatnych wiz.

Ułatwieniami będą objęci Polacy i Ukraińcy zamieszkujący w gminach położonych w odległości 30 kilometrów od wspólnej granicy. Umowa dotyczy również gmin, których terytorium rozciąga się poza 30-kilometrową strefę przygraniczną.

Polacy, tak jak inni obywatele państw unijnych, podróżują na Ukrainę bez wiz. Obywatele Ukrainy mogą wjechać do Polski dopiero po uzyskaniu wizy, za którą płacą 35 euro.

Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ksaj/ ro/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)