Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Tymoszenko wzywa UE do podpisania umowy stowarzyszeniowej

0
Podziel się:

Znajdująca się w więzieniu była premier Ukrainy Julia Tymoszenko wezwała UE do
podpisania umowy stowarzyszeniowej z jej krajem i oskarżyła prezydenta Wiktora Janukowycza, że
swymi działaniami niszczy perspektywę zbliżenia z Zachodem.

bEsvCzpN

Znajdująca się w więzieniu była premier Ukrainy Julia Tymoszenko wezwała UE do podpisania umowy stowarzyszeniowej z jej krajem i oskarżyła prezydenta Wiktora Janukowycza, że swymi działaniami niszczy perspektywę zbliżenia z Zachodem.

"Wzywam liderów UE, ukraińskie społeczeństwo obywatelskie, opozycję i całe społeczeństwo, aby domagali się podpisania umowy stowarzyszeniowej, nie zważając na jakiekolwiek okoliczności" - oświadczyła w liście, odczytanym we wtorek dziennikarzom przez jej córkę, Jewheniję.

Tymoszenko wyraziła w nim przekonanie, że śledztwo, wszczęte przez prokuraturę w Kijowie wobec jej obrońcy Serhija Własenki, jest ciosem wymierzonym w europejską perspektywę Ukrainy.

bEsvCzpP

We wtorek Własenko został przesłuchany w Prokuraturze Generalnej, która poinformowała go, że jest podejrzany w sprawie o pobicie byłej żony. Własenko twierdzi, że śledczy nie dysponują żadnymi dowodami jego winy.

"W ostatnich tygodniach Wiktor Janukowycz wręcz zadeptuje umowę o stowarzyszeniu. Wszczęcie absurdalnych śledztw przeciwko mojemu obrońcy Serhijowi Własence () jest ostatnim ciosem w samo serce ukraińskich nadziei na podpisanie stowarzyszenia" - czytamy.

Była premier uznała, że takimi działaniami Janukowycz chce przekonać polityków europejskich, że ich wysiłki na rzecz uchronienia Ukrainy przed dyktaturą są daremne.

"Janukowyczowi wydaje się, że dla całkowitego krachu perspektyw europejskich nie wystarcza już wtrącanie za kratki działaczy politycznych, czy też odbieranie Witalijowi Kliczce możliwości startowania w wyborach prezydenckich. () Swą agresją wobec Własenki Janukowycz zdecydował się ostatecznie dobić umowę stowarzyszeniową" - napisała Tymoszenko.

bEsvCzpV

W październiku rządząca Partia Regionów przeforsowała w parlamencie, podpisane następnie przez prezydenta zmiany w ustawie podatkowej, które mogą wykluczyć Kliczkę z udziału w wyborach prezydenckich w 2015 roku. Nowelizacja mówi, że osoba posiadająca prawo pobytu w obcym państwie jest uważana za osobę, która nie mieszka na Ukrainie. Kliczko, przywódca opozycyjnej partii Udar, ma kartę stałego pobytu w Niemczech.

UE domaga się od władz Ukrainy, by przed zaplanowanym na koniec listopada w Wilnie podpisaniem umowy stowarzyszeniowej Julia Tymoszenko znalazła się na wolności. Obecnie parlament w Kijowie opracowuje projekt ustawy, która ma to umożliwić. Komentatorzy wątpią, by udało się ją uchwalić przed ostateczną decyzją w sprawie umowy z Ukrainą, którą 18 listopada mają podjąć unijni ministrowie spraw zagranicznych.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ jo/ kar/

bEsvCzqq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)