Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina w ogniu. Ogłoszono trzydniową żałobę narodową

0
Podziel się:

Władze miasta zadecydowały o trzydniowej żałobie - powiedział w piątek dziennikarzom mer Lwowa Andrij Sadowyj.

Ukraina w ogniu. Ogłoszono trzydniową żałobę narodową
(PAP/EPA)

2,5 tys. ochotników Służby Ochrony Miasta patrolowało w nocy z czwartku na piątek Lwów - powiedział dziennikarzom mer Lwowa Andrij Sadowyj.

Ochotniczą służbę porządkową władze Lwowa powołały w wczoraj. _ - To jest nasza municypalna drużyna. Wszystkie sprawy bezpieczeństwa podlegają teraz samorządowi, bo jest duże zaufanie do samorządu, a nie ma takiego zaufania do milicji. Podczas nocnych patroli zatrzymano trzech złodziei _ - powiedział mer.

Dodał, że wraz z ochotnikami miasto patrolowało też 130 milicjantów. Nie byli jednak w mundurach, ale w kamizelkach z napisami _ Służba Ochrony Miasta _.

Sadowyj podkreślił, że _ takiej samoorganizacji i samodyscypliny dawno nie było we Lwowie _. _ Nie pamiętam, żeby gromada tak się zjednoczyła _ - zaznaczył.

Odnosząc się do wczorajszych wydarzeń w Kijowie powiedział, że _ to był bandytyzm _, a sprawcy _ powinni zostać surowo ukarani _. Mer zwrócił też uwagę, że we Lwowie nie ma rodziny, której przedstawiciele nie byliby na Majdanie w Kijowie. _ - To trwa już trzy miesiące. Cały czas do Kijowa jadą kolejne zmiany. To jest nasza ojczyzna, my dzisiaj walczymy za naszą niepodległość _.

_ - Jeśli Ukraina będzie niepodległa, to niepodległa będzie także Polska. Dziwi mnie, że te państwa, które nie wiedzą co to jest Związek Radziecki, tak spokojnie reagują. Jeżeli Ukraina nie będzie z Unią Europejską, Europa nigdy nie będzie bezpieczna _ - mówił mer na spotkaniu z dziennikarzami.

Mer poinformował, że zarządził w mieście w piątek, sobotę i niedzielę żałobę po poległych na Majdanie. Do tej pory widomo, że w czwartek w Kijowie zginęło ośmiu mieszkańców obwodu lwowskiego, w tym trzech mieszkańców Lwowa.

W piątek w mieście jest spokojnie. Pracują sklepy, szkoły; bez zakłóceń dostarczana jest energia elektryczna i woda. Działa komunikacja publiczna. Pracują firmy i instytucje.

We wtorek wieczorem i w nocy na środę uczestnicy akcji protestu zajęli m.in. budynek lwowskiej administracji obwodowej, siedzibę obwodowego urzędu spraw wewnętrznych i delegaturę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. W rękach sił opozycyjnych jest też komendy obwodowe i miejskie milicji oraz kilka komend dzielnicowych. Obiekty nadal są chronione przez protestantów. Na prospekcie Swobody nieprzerwanie działa też od listopada lwowski majdan.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)