Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraiński order "Za Zasługi" dla prof. Skarżyńskiego

0
Podziel się:

Prof. Henryk Skarżyński, światowej sławy laryngolog, otrzymał w środę w
Warszawie wysoką nagrodę państwową Ukrainy - order "Za Zasługi". Przyznał mu ją prezydent Ukrainy
Wiktor Juszczenko za aktywne działania na rzecz rozwoju stosunków polsko-ukraińskich.

Prof. Henryk Skarżyński, światowej sławy laryngolog, otrzymał w środę w Warszawie wysoką nagrodę państwową Ukrainy - order "Za Zasługi". Przyznał mu ją prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko za aktywne działania na rzecz rozwoju stosunków polsko-ukraińskich.

Jak podkreślił ambasador Ukrainy w Polsce Olexander Motyk, prof. Skarżyński "zmienił na lepsze los wielu ukraińskich rodzin zwracając dzieciom z ciężkimi chorobami słuchu i mowy radość normalnego funkcjonowania w społeczeństwie, rodzicom - szczęście z powrotu do zdrowia ich pociech, a państwu ukraińskiemu - zdrowych, młodych obywateli".

Prof. Henryk Skarżyński jest dyrektorem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie oraz kierownikiem Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach pod Warszawą, w którym przeprowadza się najwięcej na świecie operacji poprawiających słuch. Razem ze swoim zespołem opracował i wdrożył wiele pionierskich - na skalę polską i światową - wynalazków, programów badawczych oraz procedur terapeutycznych i rehabilitacyjnych. Przyczyniły się one do szybkiego rozwoju otolaryngologii, audiologii i foniatrii w Polsce.

W 1992 r. prof. Skarżyński przeprowadził pierwszą w Polsce operację wczepienia implantu ślimakowego pacjentowi z całkowitą utratą słuchu. Zapoczątkowało to rozwój programu leczenia całkowitej głuchoty za pomocą implantów ślimakowych.

W 1998 r. profesor, jako pierwszy w Polsce, zaczął leczyć całkowitą głuchotę przy pomocy implantów wszczepianych do pnia mózgu. W tym samym roku zainicjował też powszechny program wczesnego wykrywania uszkodzeń słuchu u noworodków i niemowląt, a rok później - oryginalne w skali światowej powszechne badania słuchu, mowy i wzroku przez internet.

W 2002 r. prof. Skarżyński wdrożył opracowaną przez siebie metodę leczenia częściowej głuchoty u dorosłych, a dwa lata później jako pierwszy na świecie zoperował dziecko z takim uszkodzeniem słuchu. W 2003 roku wprowadził w Polsce implanty ucha środkowego, a w ciągu następnych lat kilkadziesiąt innych nowatorskich rozwiązań i wynalazków.

30 lipca 2009 r. prof. Skarżyński wykonał jedną z trzech pionierskich w Europie operacji wszczepienia implantów słuchowych nowej generacji u dzieci przed pierwszym rokiem życia.

Specjalista razem ze swoim zespołem prowadzi aktywną współpracę z ośrodkami medycznymi na całym świecie. Jak powiedział PAP, współpraca z Ukrainą rozpoczęła się 10 lat temu, gdy został zaproszony na międzynarodową konferencję naukową do Kijowa, po której poproszono go o wykonanie pokazowych operacji wszczepiania implantów słuchowych na Ukrainie.

W kolejnych latach jego ośrodek organizował m.in. staże i szkolenia dla ukraińskich lekarzy z zakresu diagnostyki i leczenia wad słuchu oraz mowy, szkolenia dla chirurgów, psychologów, pedagogów oraz logopedów. Pracownicy Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu zorganizowali 8 konferencji naukowo-szkoleniowych w różnych miastach Ukrainy, m.in. w Doniecku, Kijowie, Odessie, Lwowie oraz wygłosili 23 wykłady na zaproszenie.

Prof. Skarżyński przygotował też program badań przesiewowych, które mają pomóc we wczesnym wykrywaniu wad słuchu w wybranych regionach Ukrainy. Był organizatorem Ośrodka Diagnostyczno- Leczniczo-Rehabilitacyjnego w Odessie, który ma być oddany do użytku w pierwszej połowie 2010 r.

Dzięki jego pomocy, wielu ukraińskich pacjentów w różnym wieku i z różnymi uszkodzeniami słuchu oraz mowy przeszło w Polsce profesjonalną diagnostykę i leczenie.

Podobne działania prof. Skarżyński i jego współpracownicy podejmują również w innych potrzebujących krajach jak Rosja, Białoruś, Filipiny i Kuba.

"Nie oczekując oklasków i pochwał, pan i pana wspaniały zespół ciężko pracuje na rzecz nauki oraz szlachetnej sprawy pomocy ludziom. Umiejętność podzielenia się tym, co posiadamy, to właśnie trwałe i prawdziwe dobro, to ślad, który człowiek pozostawia po sobie" - podsumował swe wystąpienie na uroczystości wręczenia orderu ambasador Ukrainy. (PAP)

jjj/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)