Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Umorzone śledztwo ws. prokuratorów w Smoleńsku

0
Podziel się

#
dochodzi stanowisko Pszczółkowskiego
#

bEqOblVh

# dochodzi stanowisko Pszczółkowskiego #

04.11. Poznań (PAP) - Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu umorzyła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez polskich prokuratorów wojskowych w Smoleńsku w 2010 roku - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prokuratury ppłk Sławomir Schewe.

Jak poinformował ppłk Schewe, śledztwo umorzono wobec stwierdzenia, że czynu nie popełniono.

bEqOblVj

Śledztwo zostało wszczęte w listopadzie 2012 roku. Doniesienie w tej sprawie złożył pełnomocnik w śledztwie smoleńskim rodzin kilkunastu ofiar mec. Piotr Pszczółkowski.

W poniedziałek zapowiedział on, że po doręczeniu odpisu postanowienia o umorzeniu śledztwa wraz z uzasadnieniem, zaskarży decyzję WPO w Poznaniu do sądu.

Według składającego zawiadomienie wojskowi prokuratorzy, którzy brali udział w czynnościach po katastrofie smoleńskiej na terenie Federacji Rosyjskiej, mieli nie dopełnić obowiązków, gdyż nie wnioskowali o udział i nie brali udziału w sekcjach zwłok, a także nie przeprowadzili tych sekcji także po przetransportowaniu ciał ofiar do Polski.

W poniedziałkowym oświadczeniu Pszczółkowski przypomniał, że prokurator ma kodeksowy obowiązek dokonania oględzin i uczestnictwa przy otwarciu zwłok, jeżeli zachodzi podejrzenie przestępnego spowodowania śmierci.

bEqOblVp

"Nieprzeprowadzenie, w powyższej sytuacji, przez polską prokuraturę własnych sekcji i oględzin zwłok, po sprowadzeniu ciał ofiar katastrofy do Polski, może być kwalifikowane nie tylko jako karalne niedopełnienie obowiązków, ale także rozważane jako działanie na szkodę polskiego śledztwa" - uważa Pszczółkowski.

Za niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariusza publicznego grozi kara do trzech lat więzienia. (PAP)

rpo/ bos/ jbr/

bEqOblVK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)