Notowania

śledztwo
05.11.2009 12:40

Umorzone śledztwo z doniesienia ZNTK Łapy ws. płatnej protekcji

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo dotyczące podejrzeń płatnej protekcji przy kontraktach na naprawy wagonów w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego SA (ZNTK) w Łapach (Podlaskie).

Podziel się
Dodaj komentarz

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo dotyczące podejrzeń płatnej protekcji przy kontraktach na naprawy wagonów w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego SA (ZNTK) w Łapach (Podlaskie).

Zawiadomienie złożył ponad rok temu ówczesny prezes spółki, obecnie znajdującej się w upadłości - poinformował w czwartek PAP rzecznik tej prokuratury Mateusz Martyniuk.

Śledztwo, prowadzone wspólnie z ABW, umorzono, bo - jak powiedział Martyniuk - nie znaleziono dowodów, które w sposób dostateczny wskazywałyby, że mogło dojść do popełnienia takiego przestępstwa.

W marcu 2009 r. na publicznym spotkaniu w firmie z załogą i parlamentarzystami ówczesny prezes ZNTK Ryszard Ekiert ujawnił, że w maju 2008 roku jemu, a w czerwcu także ówczesnemu dyrektorowi ds. handlowych ZNTK Jackowi Łupińskiemu - proponowano kontrakt na naprawę wagonów w zamian za łapówkę. Padała kwota 3 mln zł.

Ekiert nie powiedział wtedy publicznie, że dzwoniąca osoba powoływała się na wpływy w PKP Cargo. Mówił, że łapówki nie dał, a o sprawie zawiadomił organa ścigania.

Jak poinformował prokurator Martyniuk, oba wątki dotyczące sytuacji w maju i czerwcu umorzono. Przypomniał, że rzekomo składane propozycje dotyczyły powoływania się na wpływy w PKP Cargo i uzyskania kontraktów na remont 1,2 tys. węglarek, przy czym wartość łapówki za każdy wagon do remontu miała wynosić 3 tys. zł.

PKP Cargo było głównym zleceniodawcą ZNTK w Łapach, które przed upadłością zajmowało się remontem wagonów. Kłopoty ZNTK i innych tego typu zakładów naprawczych w Polsce zaczęły się, gdy PKP Cargo z powodu trudnej sytuacji finansowej wstrzymała zlecanie napraw firmom zewnętrznych.

Postanowienie prokuratury jest nieprawomocne. Już jednak wiadomo, że ZNTK, które jest uznane za poszkodowanego w tej sprawie, nie będzie się od niego odwoływać. Reprezentujący zarząd firmy będącej w upadłości, Jacek Łupiński (formalnie niepracujący już w firmie, ale reprezentujący ją wciąż na zewnątrz w sprawach korporacyjnych - PAP) powiedział PAP, że odwoływanie się nie ma sensu, bo "nikt nie nagrywał przecież rozmów", w których padły propozycje korupcyjne, nie ma więc takich "twardych dowodów". "To słowo przeciwko słowu. Nikt z nas jednak tej sprawy nie wyssał z palca" - dodał.

ZNTK Łapy jest w upadłości likwidacyjnej od lipca 2009 roku. W firmie pracowało kilkaset osób. 17 listopada ma odbyć się nadzwyczajne walne zgromadzenie w ZNTK nt. przyszłości firmy.(PAP)

kow/ rof/ bno/ mag/

Tagi: śledztwo, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz