Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Umorzono śledztwo ws. antyżydowskich napisów na pomniku

0
Podziel się:

Krakowska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie antyżydowskich napisów,
jakie w marcu pojawiły się na pomniku upamiętniającym pomordowanych podczas II wojny światowej w
obozie w Krakowie-Płaszowie.

Krakowska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie antyżydowskich napisów, jakie w marcu pojawiły się na pomniku upamiętniającym pomordowanych podczas II wojny światowej w obozie w Krakowie-Płaszowie.

"Powodem umorzenia było niewykrycie sprawców" - powiedział PAP w czwartek prok. Janusz Hnatko z Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Napisy odkryto w sobotę 13 marca, dzień przed Marszem Pamięci organizowanym w 67. rocznicę likwidacji krakowskiego getta.

Nieznani sprawcy czerwoną farbą wymalowali na obelisku m.in. swastyki i obraźliwe hasła: "Jude raus" i "Hitler good". Pomalowany został też głaz z tablicą upamiętniającą Żydów pomordowanych w obozie. Zniszczenia odkryto dzień przed marszem i dokładnie w rocznicę likwidacji getta. Antyżydowskie napisy w nocy z soboty na niedzielę udało się usunąć.

Krakowska prokuratura wszczęła w tej sprawie śledztwo z urzędu. Dotyczyło ono publicznego znieważenia grupy ludności z powodu przynależności wyznaniowej oraz nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych.

Na potrzeby śledztwa zabezpieczono wszelkie możliwe materiały dowodowe, m.in. zapisy z monitoringu znajdujących się w otoczeniu pomnika obiektów. W toku śledztwa badano także ślady z puszek po farbach, znalezionych w pobliżu pomnika.

Żadne ślady nie pozwoliły na ustalenie sprawców, dlatego śledztwo zostało umorzone.

Podczas likwidacji krakowskiego getta w nocy z 13 na 14 marca 1943 roku na ulicach zginęło około tysiąca osób, a wszyscy mieszkańcy zdolni do pracy zostali przeniesieni do obozu w Płaszowie.

Obóz w Płaszowie początkowo był obozem pracy przymusowej, a potem koncentracyjnym. Był miejscem zagłady Żydów i Romów, okresowo przebywali tam także Polacy i przedstawiciele innych narodowości.

Martyrologia więźniów Płaszowa była tematem filmu Stevena Spielberga "Lista Schindlera".

Dla uczczenia ofiar każdego roku z placu Bohaterów Getta w Krakowie wyrusza do obozu w Płaszowie Marsz Pamięci. Obchody rocznicy likwidacji krakowskiego getta odbywają się pod honorowym patronatem wojewody, marszałka województwa i prezydenta miasta oraz prezesa Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie.(PAP)

hp/ abr/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)