Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia ograniczy premie dla bankowców

0
Podziel się:

Nie więcej niż 30 proc. bonusów będzie wypłacana od ręki w gotówce.

Unia ograniczy premie dla bankowców
(wsuph001/CC/Flickr)

Od 2011 r. bankierzy i przeprowadzający transakcje traderzy mogą liczyć co najwyżej na 20-30 proc. premii płatnej od ręki w gotówce. Ograniczenie premii to jedna z lekcji, jakie UE wyciąga z kryzysu. Dyrektywę w tej sprawie zatwierdził Parlament Europejski.

Zgodnie z dyrektywą uzgodnioną już z krajami członkowskimi, premie bankierów nie powinny być nieproporcjonalnie wysokie w stosunku do wynagrodzenia podstawowego.

Gotówkowa cześć bonusu będzie ograniczona do 30 proc. całości dodatkowego wynagrodzenia lub do 20 proc. w przypadku szczególnie wysokich premii. Wypłata od 40 do 60 proc. ma być odłożona o 3 do 5 lat i może zostać cofnięta, jeśli okaże się, że decyzje inwestycyjne nie przynoszą oczekiwanych zwrotów. Dodatkowo przynajmniej połowa premii będzie wypłacana np. w formie akcji i będzie ściągana w pierwszej kolejności w przypadku, gdyby bank popadł w kłopoty finansowe.

_ - Dwa lata od wybuchu globalnego kryzysu finansowego wprowadzamy daleko idące ograniczenia dodatkowych wynagrodzeń, co powinno przyczynić się do zmiany kultury wynagradzania w sektorze bankowym i osłabić pokusę podejmowania nadmiernego ryzyka. Ta skłonność i krótkowzroczna polityka wynagradzania doprowadziły do załamania na rynkach finansowych, którego cenę płacą podatnicy. Ponieważ banki nie potrafiły same przeprowadzić niezbędnych reform, robimy to za nie _ - powiedziała sprawozdawczyni PE, brytyjska laburzystka Arlene McCarthy.

[

Brytyjscy bankierzy mogą zapomnieć o bonusach? ]( http://manager.money.pl/news/artykul/brytyjscy;bankierzy;moga;zapomniec;o;bonusach,60,0,636988.html )

Dyrektywa przewiduje też ograniczenie dodatkowych wynagrodzeń dla prezesów banków, które skorzystały z pomocy państwa. Ograniczeniu mają też podlegać dodatkowe plany emerytalne dla bankierów.

Astronomiczne wypłaty dla traderów, prezesów czy członków zarządów w czasach kryzysu są trudne do przyjęcia dla opinii publicznej, zwłaszcza kiedy występują w bankach, które odnotowywały straty i musiały być ratowane przez rządy zastrzykami miliardów euro.

Ponadto wielu ekspertów uważa, że obarczone ogromnym ryzykiem operacje na rynkach finansowych (a takie są wynagradzane najwyższymi premiami) to jeden z wielu powodów kryzysu finansowego. Tymczasem system premii zachęcał do podejmowania nadmiernego ryzyka.

Dyrektywa przewiduje także około trzykrotne zwiększenie wymogów kapitałowych dla banków, tak by w razie konieczności nie musiały one sięgać po pieniądze podatników, ale były bardziej odporne na zawirowania na rynku._ _

_ - To silny polityczny sygnał: nie będzie powrotu do tego, co było przedtem. UE jest liderem w ograniczeniu niezdrowej polityki płacowej w bankach. Banki będą musiały radykalnie zmienić swoją praktykę i mentalność _ - powiedział unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług finansowych Michel Barnier.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)