Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UNICEF: rodzice za mało rozmawiają z dziećmi o ich bezpieczeństwie

0
Podziel się:

Niemal połowa rodziców wcale lub rzadko rozmawia z dziećmi o ich
bezpieczeństwie i zapobieganiu wypadkom. Tymczasem to właśnie rodzice są głównym źródłem informacji
o zasadach bezpiecznego zachowania, wynika z badania UNICEF Polska.

Niemal połowa rodziców wcale lub rzadko rozmawia z dziećmi o ich bezpieczeństwie i zapobieganiu wypadkom. Tymczasem to właśnie rodzice są głównym źródłem informacji o zasadach bezpiecznego zachowania, wynika z badania UNICEF Polska.

Badanie UNICEF, którego wyniki zaprezentowano dziennikarzom w środę w Warszawie, sprawdzało źródła wiedzy dzieci o zasadach bezpieczeństwa, przestrzeganie ich w praktyce oraz wypadki jakim ulegały najczęściej. Prawie 92 proc. badanych wskazało rodziców jako podstawowe źródło informacji o zasadach bezpieczeństwa. Kolejno podawano nauczycieli (82 proc.) i media (34 proc.).

Niepokojące są wyniki dotyczące wypadków i obrażeń dzieci. Wśród najczęstszych znalazły się: oparzenie - 31 proc., upadek z wysokości - 27 proc. oraz porażenie prądem - 12 proc. Najwięcej wypadków doznają dzieci podczas jazdy rowerem - ponad 34 proc.

Prawie 70 proc. badanych dzieci deklarowało, że podczas jazdy rowerem nie zakłada kasku. Co dziesiątemu dziecku zdarza się przechodzić przez jezdnię w niedozwolonym miejscu.

Ponad 90 proc. dzieci zapewniało, że zapina pasy podczas jazdy. Jednak jak wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji, dzieci giną najczęściej właśnie w wypadkach samochodowych jako pasażerowie. Według raportu tylko 66 proc. siada na tylnym siedzeniu auta.

58 proc. dzieci miewa kontakt z substancjami niebezpiecznymi dla zdrowia, detergentami, a prawie 14 proc. zażywa leki bez nadzoru osoby dorosłej.

"To my dorośli dbamy o bezpieczeństwo dzieci. Niebezpieczne jest uczenie przez rodziców złych nawyków: niezapinanie pasów czy przechodzenie przez jezdnię na czerwonym świetle" - mówił na spotkaniu z dziennikarzami rzecznik komendanta głównego policji, Mariusz Sokołowski.

Z badań UNICEF wynika również, że prawie 97 proc. dzieci zna numery alarmowe, pod które należy dzwonić w razie wypadków, a 92 proc. wie, gdzie w domu znajdują się środki pierwszej pomocy.

"Niestety w rzeczywistości jest gorzej niż w tych badaniach, które polegają na deklaracjach dzieci. Nie wierzę w to, patrząc co się dzieje na ulicach, że ponad 90 proc. dzieci zapina pasy bezpieczeństwa" - powiedział Sokołowski.

Na spotkaniu podkreślano znaczenie udziału szkół w programach edukacyjnych i profilaktycznych, potrzebę kształtowania świadomości dzieci i rodziców oraz znaczenie współpracy różnych organizacji na rzecz poprawy bezpieczeństwa młodych ludzi.

Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 829 dzieci z klas 4-6, metodą ankietową. Towarzyszyło projektowi edukacyjnemu "Baw się i bądź bezpieczny". Jest to druga edycja projektu zainaugurowanego w 2010 r., w którym uczestniczyło ponad 1300 placówek edukacyjnych w kraju.

"Baw się i bądź bezpieczny!" jako ogólnopolska kampania edukacyjna UNICEF została objęta patronatem przez ministerstwa zdrowia oraz edukacji. Partnerem projektu jest WHO (Światowa Organizacja Zdrowia). W ramach projektu prowadzone są m.in. zajęcia edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa dzieci w oparciu o dostarczone przez UNICEF materiały dydaktyczne. (PAP)

ast/ kbr/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)