Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unijne gwarancje dla Irlandii "prawnie niepodważalne"

0
Podziel się:

Uzyskane przez Irlandię gwarancje, stanowiące załącznik do Traktatu
Lizbońskiego, są "prawnie niepodważalne", ale nie zmieniają samego Traktatu - orzekła w czwartek
niezależna irlandzka komisja (The Referendum Commission).

Uzyskane przez Irlandię gwarancje, stanowiące załącznik do Traktatu Lizbońskiego, są "prawnie niepodważalne", ale nie zmieniają samego Traktatu - orzekła w czwartek niezależna irlandzka komisja (The Referendum Commission).

Na czele pięcioosobowej komisji, powołanej przez ministra ochrony środowiska Johna Gormleya 11 tygodni temu do wyjaśnienia prawnych aspektów gwarancji udzielonych Irlandii w grudniu ub.r., a także sensu samego Traktatu, stał sędzia Frank Clarke.

W ocenie komisji gwarancje są dodatkiem do Traktatu Lizbońskiego, ale mają rangę samodzielnego traktatu międzynarodowego. Wejdą w życie z chwilą zakończenia ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. W przypadku następnego unijnego traktatu irlandzkie gwarancje zostaną do niego włączone.

Sędzia odrzucił twierdzenia przeciwników Traktatu z Lizbony, według których przyjęcie tego dokumentu będzie oznaczało, że ustawowa płaca minimalna będzie mogła zostać obniżona. "Traktat Lizboński nie reguluje tej kwestii" - podkreślił Clarke.

Wypowiadając się na konferencji prasowej, Clarke uznał, że Irlandczycy są obecnie lepiej poinformowani o Traktacie Lizbońskim. Z badań jego komisji wynika, że na początku lata br. 60 proc. wyborców miało wiedzę na temat Traktatu, wobec 44 proc. w dniu ubiegłorocznego referendum.

Komisja roześle przystępnie napisany przewodnik po Traktacie do 1,9 mln gospodarstw domowych. Na żądanie udostępnia też bardziej szczegółową analizę.

Mandat komisji nie obejmował wyjaśnienia politycznych konsekwencji przyjęcia bądź odrzucenia Traktatu w referendum.

UE potwierdziła, że Traktat Lizboński nie ma wpływu na odrębne uregulowania Irlandii w sprawach podatkowych (niską stawkę podatku korporacyjnego), polityki obronnej (neutralności) i kwestiach etyki (zakaz aborcji). Irlandczycy zachowają też własnego komisarza.

Traktat Lizboński został odrzucony przez irlandzkich wyborców większością 53,4 proc. w referendum 12 czerwca ub.r. Termin ponownego głosowania wyznaczono na 2 października br.

W czwartek Traktat Lizboński poparła największa partia opozycyjna Fine Gael oraz centrala związkowa Siptu. (PAP)

asw/ az/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)