Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unijny komisarz ds. handlu z oficjalną wizytą w Warszawie

0
Podziel się:

Komisarz UE ds. polityki handlowej Peter
Mandelson, który w czwartek wieczorem przybywa do Warszawy z
jednodniową wizytą, spotka się w piątek z premierem Kazimierzem
Marcinkiewiczem, ministrem gospodarki Piotrem Woźniakiem, szefową
polskiej dyplomacji Anną Fotygą i wiceministrem finansów
Jarosławem Pietrasem.

*Komisarz UE ds. polityki handlowej Peter Mandelson, który w czwartek wieczorem przybywa do Warszawy z jednodniową wizytą, spotka się w piątek z premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem, ministrem gospodarki Piotrem Woźniakiem, szefową polskiej dyplomacji Anną Fotygą i wiceministrem finansów Jarosławem Pietrasem. *

Jak podało w czwartek Centrum Informacyjne Rządu, rozmowy premiera z komisarzem będą dotyczyć głównych założeń polskiej polityki gospodarczej.

Wiceminister gospodarki Marcin Korolec powiedział PAP, że podczas spotkania z Mandelsonem, który jest głównym negocjatorem UE w rozmowach Światowej Organizacji Handlu (WTO) (tzw. rundy Doha, dotyczącej liberalizacji światowego handlu-PAP), strona polska będzie chciała dowiedzieć się, jakie są perspektywy zakończenia tych, znajdujących się w impasie, negocjacji.

Ponadto Polska zamierza poprosić unijnego komisarza o wsparcie w konflikcie handlowym z Rosją, która w listopadzie zeszłego roku zamknęła swój rynek dla produktów żywnościowych z Polski. "Informowaliśmy Komisję Europejską o tym, ale będziemy prosić o pomoc, bo naszym zdaniem jest to spór handlowy" - powiedział Korolec.

Dodał, że rozmowy dotyczyć będą również negocjowanej obecnie przez KE umowy o wolnym handlu z Ukrainą. "Będziemy postulować, żeby tę umowę wynegocjować jak najszybciej i w jak najszerszym zakresie" - powiedział wiceminister, podkreślając, że jest to dla Polski bardzo ważna sprawa.

Innym tematem spotkania unijnego komisarza ds. handlu w Ministerstwie Gospodarki będzie kwestia postępowania antydumpingowego w sprawie butów z Chin i Wietnamu, a także w sprawie owoców miękkich, zwłaszcza truskawek. "Będziemy prosić, żeby Komisja zakończyła postępowanie w sprawie owoców miękkich jeszcze w czerwcu" - zapowiedział.

Kolejnym tematem ma być kwestia cła wwozowego do UE na aluminium pierwotne (nie pochodzące ze złomu - PAP). "Zwracamy się już któryś raz o to, żeby to cło znieść z importu z Rosji, Ukrainy i Tadżykistanu" - podkreślił Korolec. Zwrócił uwagę, że jest to jedyny przypadek w UE nałożenia ceł na surowiec, co jest uciążliwe dla polskich producentów.

Stan negocjacji w ramach rundy Doha, perspektywa ustanowienia strefy wolnego handlu między UE i Ukrainą i problem zakazu eksportu polskich produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego na Wschód będą poruszone również w rozmowie unijnego komisarza z szefową polskiej dyplomacji - poinformował PAP rzecznik resortu Andrzej Sadoś.

Tematem tych rozmów - wyliczał Sadoś - będą też stosunki "25" z Indiami, Libanem i Egiptem, integracja gospodarcza regionu Bałkanów Zachodnich oraz zacieśnianie kontaktów gospodarczych między Unią i państwami ASEAN.

Natomiast na spotkaniu z wiceministrem finansów Jarosławem Pietrasem mowa będzie o sytuacji gospodarczej Polski. "Komisarz będzie chciał się dowiedzieć, jakie są perspektywy rozwoju dlatego, że dla handlu zagranicznego, czy dla negocjacji handlowych ma to znaczenie" - wyjaśniał Pietras w rozmowie z PAP.

Dodał, że rozmowa dotyczyć będzie również możliwości spełnienia przez Polskę kryteriów z Maastrich, czyli realizacji programu konwergencji zakładającego zmniejszanie deficytu i długu publicznego, niezbędnego do wejścia do strefy euro.

Kraje kandydujące do strefy euro muszą utrzymać deficyt budżetowy poniżej 3 proc. PKB, dług publiczny poniżej 60 proc. PKB, a inflację na poziomie przewyższającym średnią w trzech krajach UE o najniższej inflacji najwyżej o 1,5 pkt. proc. Decyzje w sprawie przyjęcia do tej strefy podejmuje Komisja Europejska.

Po południu Mandelson spotka się z przedstawicielami środowisk gospodarczych i wygłosi wykład pt. "The Polish plumber and the Chinese shoemaker - Europe's response to economic change" ("Polski hydraulik i chiński szewc - odpowiedź Europy na zmiany gospodarcze").

bba/ och/ km/ la/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)