Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Urna z prochami Sławomira Mrożka wystawiona w Barbakanie

0
Podziel się:

We wtorek przed południem rozpoczęły się uroczystości związane z pożegnaniem
Sławomira Mrożka; urna z prochami pisarza została wystawiona w krakowskim Barbakanie. Miłośnicy
twórczości, zmarłego 15 sierpnia, pisarza i dramaturga mogą oddać mu hołd.

bEsllgKt

We wtorek przed południem rozpoczęły się uroczystości związane z pożegnaniem Sławomira Mrożka; urna z prochami pisarza została wystawiona w krakowskim Barbakanie. Miłośnicy twórczości, zmarłego 15 sierpnia, pisarza i dramaturga mogą oddać mu hołd.

Po południu autor m.in. "Emigrantów" i "Tanga" zostanie pochowany w Panteonie Narodowym w kościele św. św. Piotra i Pawła.

Ponieważ w Krakowie od rana pada deszcz, urnę z prochami pisarza ustawiono na postumencie pod zadaszeniem. Obok niej znajduje się przepasana kirem biało-czarna fotografia Sławomira Mrożka, a na stoliku księga kondolencyjna. Są też wieńce od żony Susany Osorio-Mrożek, prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, władz Krakowa i Małopolski oraz wydawców. Wartę honorową pełnią strażnicy miejscy.

bEsllgKv

Mistrz ceremonii przypomniał, że życzeniem Sławomira Mrożka było, by spoczął w Krakowie.

Ta część uroczystości jest nawiązaniem do oprawy pogrzebu Juliusza Słowackiego. W 1927 r. trumna ze sprowadzonymi do Polski po latach szczątkami poety została wystawiona właśnie w Barbakanie, a potem kondukt ruszył na Wawel.

Urna z prochami Sławomira Mrożka będzie w Barbakanie do godz. 12.30. Później zostanie przewieziona czarnym karawanem konnym Drogą Królewską spod Barbakanu do kościoła św. św. Piotra i Pawła, gdzie rozpocznie się msza św. pogrzebowa.(PAP)

wos/ rgr/ abe/ mag/

bEsllgKW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)