Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Urząd ds. Cudzoziemców: Wojewodowie pomogą Ukraińcom, którym kończą się wizy

0
Podziel się:

Urząd ds. Cudzoziemców zapewnia, że urzędy wojewódzkie będę
starały się pomóc obywatelom Ukrainy, którym kończą się wizy i którzy powinni wrócić do swojego
kraju, a obawiają się tego z powodu zamieszek. Każdy taki przypadek ma być rozpatrywany
indywidualnie.

Urząd ds. Cudzoziemców zapewnia, że urzędy wojewódzkie będę starały się pomóc obywatelom Ukrainy, którym kończą się wizy i którzy powinni wrócić do swojego kraju, a obawiają się tego z powodu zamieszek. Każdy taki przypadek ma być rozpatrywany indywidualnie.

"Przekazaliśmy wojewodom ogólną interpretację przepisów; określiliśmy ramy. Generalnie w każdym przypadku urzędy będą indywidualnie szukać rozwiązań. Będą starały się tym ludziom pomóc tak jak to jest możliwe. Są instrumenty, są takie możliwości" - powiedziała PAP rzeczniczka Urzędu Ewa Piechota.

Dodała, że brane są pod uwagę różne rozwiązania umożliwiające przedłużenie wizy i także np. specjalne pozwolenia czasowe.

Poinformowała również, że liczba Ukraińców ubiegających się o status uchodźcy w Polsce wzrosła od środy o dwie osoby; w sumie od początku roku wnioski takie złożyło 26 osób.

Już w środę Urząd informował, że jest przygotowany do zwiększonego napływu obywateli Ukrainy do Polski. Piechota zapewniła, że w tej chwili Urząd dysponuje łącznie ok. 500 wolnymi miejscami w prowadzonych ośrodkach oraz ok. 250 wolnymi miejscami w salach ogólnych typu świetlica. "Dodatkowo posiadamy informacje pozwalające na zwiększenie liczby miejsc. (...) To dałoby możliwość dodatkowego zakwaterowania ok. 600 cudzoziemców" - zapewniła.

Dodała, że Urząd pozostaje w stałym kontakcie z Komendantem Głównym Straży Granicznej oraz dyrektorami Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego.

Z danych statystycznych Urzędu ds. Cudzoziemców wynika, że dotychczas obywatele Ukrainy nie składali masowo wniosków o status uchodźcy w Polsce. Podczas tzw. Pomarańczowej Rewolucji o ochronę międzynarodową ubiegało się 22 obywateli tego kraju.(PAP)

pru/ pz/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)