Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Urząd ochrony konkurencji karze bielskich rzemieślników

0
Podziel się

Biała (PAP) - Beskidzka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bielsku-Białej
ustalała ceny za usługi wykonywane w warsztatach samochodowych - uznał Urząd Ochrony Konkurencji i
Konsumentów. Prezes urzędu nakazała zmianę praktyki i nałożyła na Izbę karę finansową.

bEgoBnhh

Biała (PAP) - Beskidzka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bielsku-Białej ustalała ceny za usługi wykonywane w warsztatach samochodowych - uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prezes urzędu nakazała zmianę praktyki i nałożyła na Izbę karę finansową.

Agnieszka Majchrzak z biura prasowego UOKiK poinformowała w poniedziałek, że zastrzeżenia Urzędu dotyczyły "ustalania przez Izbę stawek cen za roboczogodzinę usług lakierniczych, blacharskich i mechanicznych, rekomendowanych do stosowania zakładom rzemieślniczym w rozliczeniach napraw powypadkowych z zakładami ubezpieczeń".

Zdaniem UOKiK, izba rzemieślnicza ingerowała w ten sposób w swobodę prowadzenia działalności gospodarczej niezależnych warsztatów samochodowych.

bEgoBnhj

"Negatywne skutki takiego działania wpływały nie tylko na konkurencję, ale również na osoby ubezpieczone, korzystające z usług zakładów naprawczych. Zakwestionowane działanie prowadzić może do tego, że w rozliczeniach z zakładami ubezpieczeń wszystkie zrzeszone w Izbie warsztaty samochodowe oferować będą ceny o określonej wysokości lub wyższej. To z kolei mogłoby przełożyć się na sztuczne zwiększenie kosztów polis ubezpieczeniowych, a zatem godzić we wszystkich właścicieli samochodów. Tylko w warunkach konkurencji przedsiębiorcy i konsumenci mają gwarancję realizacji konstytucyjnej wolności gospodarczej i ochrony swoich praw" - poinformowała Majchrzak.

Prezes Urzędu uznała, że Izba ograniczyła konkurencję i nałożyła na nią karę w wysokości 3,57 tys. złotych. Decyzja nie jest ostateczna. Izba może się od niej odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Do chwili nadania depeszy nie udało się uzyskać komentarza szefa Izby.

Nie po raz pierwszy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów kwestionuje taką praktykę. W sierpniu 2009 roku uznał za niedozwolone ustalanie cen za usługi wykonywane w warsztatach samochodowych przez Częstochowską Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości, a we wrześniu przez Izbę Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach.(PAP)

bEgoBnhp

szf/ je/ jbr/

bEgoBnhK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)