Notowania

wiadomości
18.01.2012 22:04

USA: Administracja Obamy nie zgodziła się na kontrowersyjny ropociąg

Administracja prezydenta Baracka Obamy nie zgodziła się w środę na budowę ropociągu Keystone XL, budzącego sprzeciw organizacji ochrony środowiska. Republikanie ostro krytykują prezydenta.

Podziel się
Dodaj komentarz

Administracja prezydenta Baracka Obamy nie zgodziła się w środę na budowę ropociągu Keystone XL, budzącego sprzeciw organizacji ochrony środowiska. Republikanie ostro krytykują prezydenta.

Ropociąg ten miałby dostarczać ropę naftową z piasków bitumicznych w Kanadzie do rafinerii nad Zatoką Meksykańską. Według projektu, jego trasa prowadziłaby m.in. przez stan Nebraska, gdzie - zdaniem organizacji ekologicznych - jego budowa zagrozi zakłóceniami w dostawach wody dla kilku milionów ludzi.

Przy budowie mogłoby jednak znaleźć pracę wiele tysięcy ludzi i związki zawodowe nalegały na jej rozpoczęcie.

Obama wstrzymał zezwolenie na budowę ropociągu w grudniu. Na podstawie umowy z Kongresem miał 60 dni na zbadanie zasadności argumentów obu stron i wydanie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Republikanie ostro skrytykowali Obamę.

"To zadziwiająco głupia decyzja. Potrzebujemy przecież nowych miejsc pracy " - powiedział kandydat do nominacji prezydenckiej Newt Gingrich, który w sobotę startuje w republikańskich prawyborach w Karolinie Południowej.

Senator Richard Lugar podkreślił, że w sprawie Keystone chodzi m.in. o zmniejszenie zależności USA od ropy naftowej z niespokojnego Bliskiego Wschodu.

Wtórował mu republikański przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner.

"Prezydent Obama zniszczy w ten sposób dziesiątki tysięcy amerykańskich miejsc pracy i sprzeda bezpieczeństwo energetyczne USA Chińczykom" - oświadczył Boehner za pośrednictwem swego rzecznika.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ dmi/ mc/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz