Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: AP zabroniła dziennikarzom pisania "polskie obozy śmierci"

0
Podziel się:

#
dochodzi oświadczenie MSZ
#

# dochodzi oświadczenie MSZ #

16.02. Waszyngton (PAP) - Po kampanii protestów ze strony Polonii amerykańskiej i naszej dyplomacji agencja prasowa Associated Press zabroniła swoim dziennikarzom używania określenia "polskie obozy śmierci" w odniesieniu do nazistowskich obozów koncentracyjnych w Polsce w czasie II wojny światowej.

Jak poinformował w środę PAP prezes Fundacji Kościuszkowskiej Alex Storozynski, agencja AP zmieniła swoją instrukcję pisania depesz (tzw. Stylebook) nakazując w niej, by zamiast pisać "polskie obozy śmierci", używać sformułowania: "obozy śmierci w okupowanej przez nazistów Polsce".

Według MSZ, które wydało w czwartek komunikat w tej sprawie, w wersji online podręcznika stylu AP pojawił się już specjalny wpis: "Obozy koncentracyjne. Dla obozów z II wojny w krajach okupowanych przez nazistowskie Niemcy, nie używaj fraz takich jak +polskie obozy śmierci+, które wprowadzają w błąd, nie rozróżniając miejsca i sprawców. Zamiast tego używaj na przykład +obozy śmierci w okupowanej przez nazistów Polsce+".

Do zmiany przyczyniła się akcja zbierania podpisów pod petycją do AP zorganizowana wśród Polonii amerykańskiej przez Fundację Kościuszkowską. Zebrano ponad 300 tysięcy podpisów, w tym m.in. prezydenta Bronisława Komorowskiego i ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego.

Resort spraw zagranicznych podkreślił, że ambasada Polski w USA interweniowała 6 lutego w redakcji Associated Press (po opublikowaniu przez nią materiału dotyczącego obozu koncentracyjnego Auschwitz). Nasza placówka otrzymała w środę odpowiedź od AP podpisaną przez Davida Mithorna, zastępcę redaktora naczelnego ds. standardów, w której poinformował o zmianie zakazującej używania określenia "polskie obozy śmierci".

Z serwisu agencji AP korzysta ponad 1700 gazet i ponad 5000 stacji radiowych i telewizyjnych w USA. Jak podkreślił Storozynski - który sam jest znanym dziennikarzem i laureatem nagrody Pulitzera - "Stylebook AP" to najszerzej stosowany podręcznik pisania depesz agencyjnych w USA.

Pod wpływem protestów Polonii, zakaz używania określenia "polskie obozy śmierci" i "polskie obozy koncentracyjne" wydały wcześniej dzienniki "The Wall Street Journal", "The New York Times" i "San Francisco Chronicle" oraz portal internetowy Yahoo.

W imieniu Fundacji Kościuszkowskiej Storozynski zapowiedział, że akcja zbierania protestacyjnych podpisów będzie kontynuowana do chwili, aż wszystkie amerykańskie media zaprzestaną używania błędnego i obraźliwego dla Polski sformułowania.

"MSZ po raz kolejny dziękuje za zaangażowanie wszystkim organizacjom społecznym i zwykłym Polakom oraz Amerykanom pochodzenia polskiego, którzy włączyli się w starania w tej sprawie. Szczególne mocno dziękujemy prezesowi Fundacji Kościuszkowskiej" - napisał resort spraw zagranicznych w swoim oświadczeniu.

W okresie od września 2010 roku do maja 2011 roku polskie placówki dyplomatyczne interweniowały w USA osiem razy w sprawie "obozów śmierci". Rok wcześniej było to 29 interwencji. (PAP)

tzal/ stk/ eaw/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)