Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Giełdy lekko w górę, nastrojom pomogły działania banku Japonii

0
Podziel się:

Czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła lekkie wzrosty, a do poprawy
nastrojów przyczyniła się aktywność banku centralnego Japonii (BOJ), który wprowadza nowe,
agresywne działania mające na celu zwiększenie płynności na rynku.

Czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła lekkie wzrosty, a do poprawy nastrojów przyczyniła się aktywność banku centralnego Japonii (BOJ), który wprowadza nowe, agresywne działania mające na celu zwiększenie płynności na rynku.

Optymizm wywołany przez decyzję BOJ ograniczyły jednak późniejsze, słabsze od oczekiwań, dane z amerykańskiego rynku pracy.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,38 proc., do 14.606,11 pkt.

Nasdaq zyskał 0,20 proc. i wyniósł 3.224,98 pkt.

Indeks S&P 500 wzrósł o 0,40 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.559,98 pkt.

"Rynek jest nerwowy i ma ku temu dobre powody - sytuację na Półwyspie Koreańskim, Fed, a także analizę techniczną - korekta może nabrać prędkości po złamaniu w środę linii trendu" - uważa Elliot Spar, strateg rynkowy ze Stifel Nicolaus.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 28 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 385 tys. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 353 tys.

W marcu liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA wzrosła o 30 proc. w stosunku do tego samego okresu roku 2012, po wzroście w lutym 2013 r. o 7,0 proc. - wynika z opublikowanego w raportu firmy Challenger, Gray & Christmas Inc. Liczba planowanych zwolnień wyniosła w marcu 2013 r. 49.255 wobec 55.356 miesiąc wcześniej.

W czwartek zakończyło się pierwsze posiedzenie rady banku centralnego Japonii pod kierownictwem jego nowego szefa Haruhiko Kurody. Po posiedzeniu Kuroda oświadczył, że BOJ rozpoczyna "nowa fazę luzowania monetarnego". Szef instytucji poinformował, że luzowanie ilościowe w Japonii będzie realizowane tak długo jak nie zostanie osiągnięty 2 proc. cel inflacyjny.

BOJ oświadczył, że zamierza dwukrotnie zwiększyć miesięczną wartość realizowanego dotychczas skupu aktywów do 7 bln jenów miesięcznie i że zamierza wydłużyć średni termin zapadalności posiadanych przez siebie obligacji z 3 lat do 7 lat. BOJ będzie skupował papiery o zapadalności nawet 40 lat. Japoński bank centralny zamierza również skupować ryzykowne aktywa, takie jak fundusze ETF. BOJ poinformował, że zmienia cel polityki monetarnej z poziomu stopy procentowej na rzecz bazy monetarnej. Założeniem jest, aby baza monetarna rosła w rocznym tempie 60-70 bln jenów.

W centrum uwagi rynków pozostaje napięta sytuacja na półwyspie Koreańskim. Sztab generalny armii Korei Północnej oświadczył w czwartek, że ostatecznie "zbadano i zatwierdzono" atak na USA, z potencjalnym użyciem broni nuklearnej. Według rzecznika sztabu wojna "może wybuchnąć dziś lub jutro".

Na krótko przed opublikowaniem tego oświadczenia Pentagon poinformował, że w związku z groźbami Korei Północnej Stany Zjednoczone wyślą w nadchodzących tygodniach system obrony przeciwrakietowej THAAD na wyspę Guam (terytorium zamorskie USA w zachodniej części Pacyfiku). Znajduje się tam duża baza wojsk USA, w której lądowały bombowce B-52 po przelocie nad Koreą Południową. (PAP)

pr/ zab/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)