Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA i Francja krytykują Syrię za brutalne tłumienie protestów

0
Podziel się

Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton oraz minister spraw
zagranicznych Francji Alain Juppe ostro skrytykowali we wtorek brutalne tłumienie
prodemokratycznych demonstracji przez rząd Syrii oraz wezwali go do przyspieszenia reform w tym
kraju.

bDzAbPkl

*Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton oraz minister spraw zagranicznych Francji Alain Juppe ostro skrytykowali we wtorek brutalne tłumienie prodemokratycznych demonstracji przez rząd Syrii oraz wezwali go do przyspieszenia reform w tym kraju. *

Hillary Clinton, przebywająca w Londynie na konferencji międzynarodowej ws. przyszłości Libii, ostro skrytykowała rząd Syrii za brutalne tłumienie prodemokratycznych demonstracji, a zwłaszcza stosowaną wobec nich "przemoc i śmierć cywilów z rąk służb bezpieczeństwa".

Prezydent Baszar el-Asad musi poczynić większe postępy we wprowadzaniu demokratycznych reform oraz odpowiedzieć na potrzeby i aspiracje swoich rodaków - ocenił rzecznik Departamentu Stanu USA Mark Toner.

bDzAbPkn

O demokratyzację zaapelował do Syrii także francuski minister spraw zagranicznych Alain Juppe. Potępił przemoc i represje stosowane wobec uczestników protestów. Zastrzegł jednak, że Francja "nie jest na etapie rozważania sankcji lub rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ" w tej sprawie.

We wtorek prezydent Syrii przyjął dymisję rządu. W środę ma on zwrócić się do narodu z orędziem, w którym może zadeklarować zniesienie przepisów stanu wyjątkowego po trwających już dwa tygodnie protestach.

W Syrii od połowy marca trwają protesty, których uczestnicy domagają się reform politycznych i przestrzegania praw obywatelskich. Jednym z głównych żądań jest zniesienie stanu wyjątkowego, wprowadzonego 8 marca 1963 roku, gdy do władzy doszła partia Baas. (PAP)

akl/ mc/

bDzAbPkt

8668254 8668222 8668209 8668266 8668107

bDzAbPkO
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)