Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Isaac zmierza w kierunku Luizjany, Obama ogłasza stan wyjątkowy

0
Podziel się:

#
dochodzą: najnowsze dane, wypowiedzi dyrektora NHC, szczegóły
#

# dochodzą: najnowsze dane, wypowiedzi dyrektora NHC, szczegóły #

28.08. Nowy Jork (PAP/AFP, Reuters, AP) - Burza tropikalna Isaac, której towarzyszą porywy wiatru sięgające 110 km/h, we wtorek rano kierowała się przez Zatokę Meksykańską w kierunku Luizjany, w której prezydent Barack Obama ogłosił stan wyjątkowy.

Jak prognozuje amerykańskie centrum huraganów NHC, Isaac "jeszcze przed osiągnięciem wybrzeża Zatoki Meksykańskiej", co ma nastąpić później we wtorek, przekształci się w huragan. Żywioł ma uderzyć w Luizjanę pamiętającą jeszcze znacznie silniejszy huragan kategorii trzeciej - Katrina, który w sierpniu siedem lat temu dokonał spustoszeń w tym stanie. Zginęło wówczas 1800 ludzi.

Gubernator Luizjany Bobby Jindal wezwał mieszkańców, by "przygotowali się na najgorsze". "Jeśli znajdujecie się na położonych nisko terenach i myślicie o ewakuacji, to dziś jest dobry dzień, by to zrobić" - oświadczył w poniedziałkowym komunikacie.

Fakt, że prezydent Obama ogłosił w Luizjanie stan wyjątkowy oznacza udostępnienie federalnych funduszy dla działań ratunkowych związanych z huraganem.

Według NHC we wtorek rano Isaac znajdował się ok. 230 kilometrów na południowy wschód od delty rzeki Missisipi. Żywioł posuwa się na północny zachód z prędkością 16 km/h. Oczekiwane są opady do 46 centymetrów, co może spowodować powodzie na niektórych obszarach wybrzeża Zatoki Meksykańskiej.

Isaac ma ponad 645 kilometrów szerokości. "Nawet jeśli na ląd dojdzie tylko jako burza tropikalna, to i tak uderzenie będzie znaczące - powiedział dziennikarzom dyrektor NHC Rick Knabb. - Potencjalnie stanowi to zagrożenie dla życia".

Mieszkańcy przybrzeżnych rejonów Luizjany i Missisipi gromadzą zapasy żywności i wody. Starają się za wszelką cenę zabezpieczyć przed żywiołem swoje domy, samochody i łodzie, mimo że wielu, jak np. 69-letni Charles Neeley, bagatelizuje zagrożenie, jakie może stworzyć oczekiwany huragan pierwszej kategorii (w pięciostopniowej skali). Nawet on jednak powiedział, że zadbał o prowiant i paliwo do generatora.

Z Nowego Orleanu, spustoszonego siedem lat temu przez Katrinę, sznur samochodów zmierza w kierunku stolicy stanu, Baton Rouge, w poszukiwaniu wyżej położonych miejsc.

"Nasze loty zostały odwołane, więc musimy tutaj zostać. Mamy nadzieję, że miasto (Nowy Orlean) nie ucierpi ponownie. Nie zasługuje na to" - powiedziała 23-letnia turystka Karen Foley, która chciała wrócić do New Jersey.

Burza tropikalna staje się formalnie huraganem pierwszej kategorii, gdy porywy wiatru osiągają minimalnie 119 km/h, a maksymalnie - 145 km/h.

W swym wcześniejszym biuletynie NHC ostrzegał, że siła Isaaca rośnie i dla wybrzeży Zatoki Meksykańskiej oczekuje się wzrostu poziomu wód nawet do dwóch lub trzech metrów.

Na Haiti i w Dominikanie Isaac spowodował 24 ofiary śmiertelne. Na Kubie żywioł powalił wiele drzew i zrywał linie energetyczne.

Amerykańskie władze podały, że w oczekiwaniu na nadejście Isaaca wstrzymano 78 proc. produkcji ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej. Jak sprecyzowano, wstrzymano produkcję miliona baryłek dziennie w związku z ewakuacją 346 platform naftowych i gazowych. (PAP)

ksaj/ ro/

12113370 12112936 12113031

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)