Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Kampania przeciwko kradzieży własności intelektualnej

0
Podziel się:

W Stanach Zjednoczonych ruszyła kampania informacyjna mająca na celu
zwrócenie uwagi na problem kradzieży własności intelektualnej. Emitowane w mediach i publikowane w
internecie spoty mają zniechęcić Amerykanów do kupowania podróbek markowych towarów.

W Stanach Zjednoczonych ruszyła kampania informacyjna mająca na celu zwrócenie uwagi na problem kradzieży własności intelektualnej. Emitowane w mediach i publikowane w internecie spoty mają zniechęcić Amerykanów do kupowania podróbek markowych towarów.

Prokurator generalny USA Eric Holder ogłaszając we wtorek w Białym Domu rozpoczęcie kampanii powiedział, że liczba przestępstw związanych z kradzieżą własności intelektualnej rośnie w alarmującym tempie.

"Ta nielegalna działalność nie tylko zagraża życiu indywidualnych osób i legalnym biznesom, ale także stabilności finansowej i dobrobytowi naszego kraju" - dodał Holder.

Minister sprawiedliwości zaapelował do Amerykanów, by nie kupowali podróbek markowych towarów, bo w ten sposób wspierają działalność zajmujących się ich rozprowadzaniem zorganizowanych grup przestępczych i międzynarodowych przemytników.

Na potrzeby kampanii telewizja MTV wyprodukowała spot zatytułowany "Przeczucie" (Premonition). "Wy kupujecie podróbki, a dla nas to łatwe pieniądze, które wykorzystujemy na +inną+ działalność" - wyznaje w spocie członek gangu ulicznego. Drugi krótki film pod nazwą "To boli" (It hurts) pokazuje scenkę zakupu nielegalnej kopii filmu DVD od ulicznego sprzedawcy za "tylko kilka dolarów".

Kampania zwraca uwagę na proceder sprzedaży nielegalnych lekarstw reklamowanych jako odpowiedniki tych będących w regularnej sprzedaży. Handel nielegalnymi farmaceutykami, często groźnymi dla zdrowia, jest szczególnie popularny w internecie i prowadzony za pośrednictwem stron zarejestrowanych poza USA.

Holder ogłosił, że w poniedziałek władze zlikwidowały 150 stron internetowych, na których sprzedawane były podróbki różnych towarów - od markowych ubrań sportowych po lekarstwa.

Kradzież własności intelektualnej naraża przedsiębiorstwa w USA na straty w wysokości 200-250 mld dolarów rocznie - wynika z szacunków amerykańskiego Ministerstwa Handlu.

Z Chicago Joanna Trzos (PAP)

tos/ awl/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)