Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Na Wall Street Dow i S&P w górę, ale Nasdaq w dół

0
Podziel się:

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła lekkie wzrosty indeksów Dow i
S&P, ale Nasdaq zakończył dzień na minusie, gdyż spadały m.in. akcje Apple.

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła lekkie wzrosty indeksów Dow i S&P, ale Nasdaq zakończył dzień na minusie, gdyż spadały m.in. akcje Apple.

Kurs akcji Apple, który od początku 2012 roku zyskiwał mocno na wartości i wydawał się uodporniony na wszelkie objawy pogorszenia konkunktury, od dziesięciu sesji zniżkuje i stracił już w tym okresie 10 proc.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 74,06 pkt. (0,57 proc.) do 13.038,16 pkt.

Indeks S&P 500 zyskał 3,03 pkt. (0,22 proc.) i wyniósł na koniec dnia 1.379,95 pkt.

Nasdaq stracił 2,95 pkt. (0,10 proc.) i spadł do 3.004,61 pkt.

Skorygowany zysk na akcję General Electric wyniósł w I kw. 2012 r. 34 centy. Analitycy oczekiwali zysku na akcję na poziomie 33 centów. Przychody spółki w I kw. br. wyniosły 35,18 mld USD wobec spodziewanych 34,73 mld USD.

Zysk McDonald's w I kw. 2012 r. wyniósł 1,23 USD na akcję. Analitycy spodziewali się w I kw. właśnie 1,23 USD zysku na akcję. Przychody spółki wyniosły w I kw. 6,55 mld USD, a analitycy spodziewali się 6,54 mld USD.

W czwartek po sesji wyniki podał Microsoft. Spółka zanotowała w trzecim kwartale swego roku obrotowego 60 centów zysku netto na akcję po wyłączeniu zdarzeń jednorazowych, wobec oczekiwanych przez analityków 57 centów zysku na akcję. Lepsze od oczekiwań okazały się również przychody spółki. Wzrosły one w trzecim kwartale roku obrotowego o 6 proc. rdr, do 17,4 mld USD wobec 17,18 mld USD szacowanych przez rynek.

Spółka technologiczna Honeywell International zanotowała w I kwartale 2012 r. zysk 1,04 USD na akcję. Analitycy spodziewali się zysku na akcje na poziomie 99 centów. Sprzedaż netto w I kw. 2012 wyniosła 9,31 mld USD wobec prognozowanych przez analityków 9,15 mld USD.

Dzięki lepszym od konsensusu wynikom na wartości w piątek zyskiwały General Electric, Honeywell oraz Microsoft, którego akcje w ciągu dnia drożały blisko 5 proc.

Do tej pory 121 spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500 pokazało swoje wyniki, z czego 81 proc. przebiło rynkowe oczekiwania. Z dużych amerykańskich spółek pozytywnie w poprzednich dniach zaskoczyły inwestorów m.in. Alcoa, Google, Microsoft, JPMorgan, Wells Fargo, Citigroup, Intel, IBM, Goldman Sachs, Coca-Cola, Johnson & Johnson, Yahoo i eBay.

"Amerykańska gospodarka wygląda obecnie nieco lepiej niż przed rokiem. Obawy o stan tej gospodarki, a także o rozwój sytuacji w ogarniętej problemami z zadłużeniem Europie spowodowały niedawno, że marsz w górę giełd został wstrzymany, ale sądzę, że wkrótce wzrosty powrócą i mogą się utrzymać przez resztę tego roku" - uważa Bob Doll, główny strateg rynku akcji z BlackRock.

Dobre dane napłynęły w piątek z gospodarki niemieckiej. Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wzrósł w kwietniu 2012 r. do najwyższego poziomu od 9 miesięcy i wyniósł 109,9 pkt, wobec 109,8 pkt w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się tymczasem, że indeks spadnie i wyniesie 109,5 pkt.

Lepsze dane z Niemiec nie przełożyły się jednak na lepszy sentyment do papierów skarbowych państw południa Europy. Rentowności 10-letnich obligacji hiszpańskich obligacji w piątek rano przekroczyły przejściowo poziom 6,0 proc. Wzrosły również rentowności obligacji włoskich - rentowności 10-letnich zbliżyły się do poziomu 5,7 proc.

Inwestorzy spoglądają również na Francję, gdzie w niedzielę odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Faworytem wyborów jest socjalista Francois Hollande, któremu sondaże przed pierwszą turą dają niewielką przewagę nad ubiegającym się o reelekcję Nicolasem Sarkozym z centroprawicy, za to w drugiej turze dają mu pewne zwycięstwo.

W poniedziałek swoje wyniki za pierwszy kwartał przedstawią m.in. ConocoPhillips, DR Horton, Hasbro, Xerox, Netflix i Texas Instruments, we wtorek zrobią toAT&T, 3M, Unite Tech, US Steel, Amgen, Apple, Baide i Aflac, w środę Boeing, Caterpillar, Eli Lilly, GlaxoSmithKline, AutoNation, Delta, Credit Suisse, Motorola Solution, Sprint i Akamai, w czwartek AstraZeneca, Bristol-Myers Squibb, Chrysler, ExxonMobil, PepsiCo, Royal Dutch Shell, Barclays, Pulte, Amazon.com, Starbucks i Zynga, a w piątek Chevron, Merck oraz P&G. (PAP)

pr/ jm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)