Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Nieznaczne zmiany na Wall Street

0
Podziel się:

Środowa sesja na Wall Street zakończyła się niedużymi zmianami głównych
indeksów. W centrum uwagi inwestorów znalazł się raport z czerwcowego posiedzenia Federalnego
Komitetu Otwartego Rynku (FOMC),

Środowa sesja na Wall Street zakończyła się niedużymi zmianami głównych indeksów. W centrum uwagi inwestorów znalazł się raport z czerwcowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC),

Z raportu wynika, że większość członków FOMC nadal uważa, iż konieczna jest dalsza poprawa w gospodarce USA, zanim możliwe będzie ograniczenie wsparcia monetarnego.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 8,68 pkt. (0,06 proc.) do 15.291,66 pkt.

Indeks S&P 500 wzrósł o 0,30 pkt. (0,02 proc.) i wyniósł 1.652,62 pkt.

Nasdaq Composite zyskał 16,50 pkt. (0,47 proc.) i siągnął poziom 3.520,76 pkt.

Wielu członków FOMC w trakcie ostatniego posiedzenia było zdania, że aby możliwe było zmniejszenie skali realizowanego obecnie programu luzowania ilościowego, konieczna jest dalsza poprawa na amerykańskim rynku pracy. Jednocześnie jednak kliku członków komitetu oceniło, że redukcja powinna nastąpić w najbliższym czasie - wynika z raportu z ostatniego posiedzenia FOMC.

"Wielu z członków wskazało, że jest konieczna dalsza poprawa perspektyw rynku pracy, aby wskazane stało się ograniczenie tempa skupu obligacji" - napisano w minutes z czerwcowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku.

Jednocześnie jednak "kilku członków oceniło, że redukcja tempa skupu będzie prawdopodobnie niedługo zagwarantowana" - dodano.

W trakcie ostatniego posiedzenia Rezerwa Federalna powstrzymała się od wprowadzenia zmian w polityce monetarnej. Prezes Fed Ben Bernanke poinformował jednocześnie jednak, że amerykański bank centralny może ograniczyć tempo skupu obligacji w dalszej części tego roku oraz zakończyć program skupu około połowy 2014 roku, jeśli sytuacja w gospodarce USA będzie się poprawiała w tempie zgodnym z obecnymi oczekiwaniami Fed. Obecnie w ramach programów stymulacji wzrostu gospodarczego Fed skupuje miesięcznie papiery warte 85 mld USD.

Nie wszyscy członkowie FOMC są jednak przekonani co do terminu ograniczenia skupu - wynika z "minutes". W raporcie z ostatniego posiedzenia Fed napisano, że część bankierów centralnych USA "chce zobaczyć dalsze dowody na to, że oczekiwane ożywienie w gospodarce nastąpi, zanim zredukowany zostanie skup obligacji".

Zapasy amerykańskich hurtowników w maju 2013 roku spadły o 0,5 proc., w ujęciu miesiąc do miesiąca, podczas gdy w poprzednim miesiącu spadły o 0,1 proc. po korekcie - poinformował w środę Departament Handlu USA. Analitycy spodziewali się wzrostu zapasów o 0,3 proc.

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zniżkował w tygodniu zakończonym 5 lipca 2013 r. o 4,0 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych. Tydzień wcześniej wskaźnik spadł o 11,7 proc.

Słabsze od oczekiwań dane napłynęły w środę z Chin. Wartość chińskiego importu spadła w czerwcu o 0,7 proc. rdr po spadku o 0,3 proc. miesiąc wcześniej, natomiast eksport zmniejszył się w czerwcu o 3,1 proc. rdr wobec wzrostu o 1,0 proc. w maju. Analitycy spodziewali się, że w czerwcu import wzrośnie o 6,0 proc. rdr, a eksport o 3,7 proc.

Nadwyżka w handlu zagranicznym Chin w czerwcu wzrosła do 27,1 mld dolarów z 20,4 mld dolarów przed miesiącem. Tutaj analitycy oczekiwali 27,8 mld dolarów.

Agencja ratingowa Standard&Poor's obniżyła rating Włoch z BBB+ do BBB. Jednocześnie ostrzegła przed możliwością następnych spadków ocen w tym lub przyszłym roku. Obniżenie ratingu agencja argumentuje pogorszeniem się we Włoszech prognoz gospodarczych na ten rok i przewidywanego spadku PKB. Według agencji pod koniec 2013 roku włoski dług publiczny wyniesie 129 proc. PKB.

"W obecnym roku cele budżetowe we Włoszech są potencjalnie zagrożone z powodu różnic podejścia w koalicji rządowej" - oceniła agencja. Odniosła się w ten sposób do trwającej wewnątrz włoskiej koalicji dyskusji na temat zniesienia komunalnego podatku od nieruchomości, czego domaga się stanowczo centroprawica. Poszukuje się środków, które zrównoważyłyby skutki finansowe rezygnacji z tego podatku od wszystkich domów i mieszkań, wprowadzonego przez poprzedni gabinet Mario Montiego w ramach uzdrawiania finansów państwa.

wst/ dan/ jm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)