Notowania

wyciek ropy
11.07.2010 08:00

USA: Nowa osłona zablokuje wyciek ropy?

Montaż potrwa tydzień, ale blokada może wreszcie okazać się skuteczna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(BP plc)

Koncern BP zdjął osłonę, przy pomocy której dotąd blokowano wyciek ropy z odwiertu na dnie Zatoki Meksykańskiej. Nowa ma być skuteczniejsza.

Prace te potrwają od czterech do siedmiu dni. Do czasu zainstalowania nowej osłony ropa będzie się nadal wydostawać do morza, ale po zakończeniu montażu ma być w całości wychwytywana i kierowana do zbiornikowców na powierzchni.

Wybuch na wynajętej przez koncern BP platformie wiertniczej Deepwater Horizon, który nastąpił 20 kwietnia, spowodował śmierć 11 osób i zapoczątkował wyciek ropy do morza. Do tej pory wycieku nie udało się całkowicie powstrzymać, co oznacza najpoważniejszą katastrofę ekologiczną w historii Stanów Zjednoczonych.

Nadzorujący walkę z wyciekiem ze strony władz USA emerytowany admirał Straży Przybrzeżnej Thad Allen zaakceptował wymianę osłon. Jak zaznaczył, nowa osłona ma większą powierzchnię i dzięki temu powinna być skuteczniejsza.

Dwa połączone obecnie rurociągami statki przyjęły lub spaliły w piątek 24790 baryłek ropy. Ich maksymalna dzienna wydajność sięga 28 tys. baryłek.

ZOBACZ TAKŻE

Tagi: wyciek ropy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz