Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: Obowiązki Strauss-Kahna w MFW przejmie wicedyrektor John Lipsky

0
Podziel się

Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował w niedzielę, że
pod nieobecność szefa tej instytucji Dominique'a Strauss-Kahna, zatrzymanego w Nowym Jorku i
oskarżonego o próbę gwałtu, jego obowiązki przejmie dotychczasowy wicedyrektor wykonawczy John
Lipsky.

bEgmmYmZ

Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował w niedzielę, że pod nieobecność szefa tej instytucji Dominique'a Strauss-Kahna, zatrzymanego w Nowym Jorku i oskarżonego o próbę gwałtu, jego obowiązki przejmie dotychczasowy wicedyrektor wykonawczy John Lipsky.

Rzecznik MFW William Murray powiedział, że Lipsky spotka się z członkami zarządu MFW w niedzielę, by poinformować ich o rozwoju sytuacji. Zarząd jest głównym organem nadzorującym codzienne działania Funduszu.

"Zgodnie ze standardowymi procedurami MFW, John Lipsky, pierwszy wicedyrektor zarządzający, pełni obowiązki dyrektora w czasie, gdy dyrektora zarządzającego nie ma w Waszyngtonie - napisał Murray w oświadczeniu. - Lipsky będzie przewodniczył dziś nieformalnemu posiedzeniu zarządu".

bEgmmYnb

Strauss-Kahn miał się w niedzielę spotkać w Berlinie z niemiecką kanclerz Angelą Merkel i rozmawiać o sytuacji finansowej Grecji, a potem dołączyć do zaplanowanego na poniedziałek i wtorek w Brukseli spotkania ministrów finansów państw UE.

Jak pisze agencja AFP w niedzielę o godz. 12 czasu lokalnego (godz. 18 czasu polskiego) nowojorska policja poinformowała ją, że Strauss-Kahn "jest na komisariacie w Harlemie i nie opuści go jeszcze przez co najmniej trzy godziny".

Francuska agencja podaje, że sąd powinien zdecydować, czy ma on być zatrzymany w areszcie, czy też może być wypuszczony za kaucją. Według obowiązującego w stanie Nowy Jork prawa grozi mu do 20 lat więzienia.

Szef MFW został zatrzymany na lotnisku w Nowym Jorku tuż przed odlotem do Paryża i w niedzielę postawiono mu zarzuty próby zgwałcenia pokojówki, przemocy seksualnej wobec niej oraz bezprawnego uwięzienia.

bEgmmYnh

62-letni polityk uważany był za zdecydowanego faworyta wyborów prezydenckich we Francji na wiosnę 2012 roku. Jak oświadczył jego adwokat, Strauss-Kahn zapewnia, że jest niewinny.(PAP)

keb/ kar/

8991528 8991684

bEgmmYnC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)