Notowania

wiadomości
12.12.2011 05:24

USA: Polacy w Chicago pisali "Dyktando 2011"

Polacy w Chicago mieli okazję zmierzyć się z ortografią podczas "Dyktanda 2011". Polonijna edycja ogólnopolskiej klasówki została zorganizowana po raz drugi przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce.

Podziel się
Dodaj komentarz

Polacy w Chicago mieli okazję zmierzyć się z ortografią podczas "Dyktanda 2011". Polonijna edycja ogólnopolskiej klasówki została zorganizowana po raz drugi przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce.

Patronat nad niedzielnym "Dyktandem 2011" objął Konsulat Generalny RP w Chicago.

"Pośrodku rynku, naprzeciw spiżowej statui w późnopopołudniowym słońcu rozstawił pulpit z nutami długowłosy, lecz jasnowąsy eksbokser, zeszłoroczny wicemistrz wagi lekkopółśredniej, aktualnie altowiolista amator, i jął rzępolić neobarokowe scherzo" - takim zdaniem rozpoczyna się tekst "Dyktanda 2011" przygotowany przez Katarzynę Kłosińską, sekretarz Rady Języka Polskiego.

"Staram się, żeby zawsze było zabawne, by nie było bardzo dydaktyczne, nudne, ale oczywiście muszą być w nim trudne słowa, czy różne trudne formy, bo temu ma służyć dyktando, sprawdzeniu znajomości ortografii" - powiedziała Kłosińska, która przewodniczyła komisji oceniającej uczestników dyktanda w Chicago.

Do zmagań z polską ortografią przystąpiło 70 osób. Nie było pracy bezbłędnej. Najwięcej trudności uczestnikom dyktanda sprawiła pisownia łączna i rozdzielna.

"+Ożeż ty, hultaju, drapichruście!+ - zrugał rzępołę, a danserkom wygrażał: +Złoić by wam skórę, a, dalibóg, zrzedłyby wam miny i nie broiłybyście już!+" - czytamy w tekście chicagowskiego dyktanda.

Pierwsze miejsce zajęła emerytowana nauczycielka Helena Ziółkowska, była prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce i redaktor naczelna "Głosu Nauczyciela". Na drugim miejscu uplasowało się dyktando napisane przez Alberta Stępnika, a trzeci był Daniel Bator. Finaliści otrzymali nagrody pieniężne i rzeczowe.

"To dyktando jest bardzo ważne dla polonusów, bo jest to niezwykleskuteczne popularyzacja poprawnego języka polskiego w Stanach Zjednoczonych. Jesteśmy bardzo zadowoleni z poziomu uczestników" - powiedziała PAP Alicja Kuklińska ze Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce.

Z Chicago Joanna Trzos (PAP)

tos/ klm/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz