Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: Polityk opozycji w Rosji: Cofnąć wizy oficjelom rządu Rosji

0
Podziel się

Do uchwalenia sankcji na autorytarny rząd w Rosji wezwał działacz
opozycji rosyjskiej podczas panelu dyskusyjnego w czwartek w konserwatywnej waszyngtońskiej
fundacji American Enterprise Institute.

bEiAAiBN

Do uchwalenia sankcji na autorytarny rząd w Rosji wezwał działacz opozycji rosyjskiej podczas panelu dyskusyjnego w czwartek w konserwatywnej waszyngtońskiej fundacji American Enterprise Institute.

Dyskusja skupiła się na kwestii łamania praw człowieka w Rosji w związku z niedawnym wyrokiem na Michaiła Chodorkowskiego. Zorganizowano ją dla omówienia stosunków amerykańsko-rosyjskich przed wyborami lokalnymi w Rosji w marcu i zapowiedzianą wizytą w tym kraju wiceprezydenta USA Joe Bidena, która odbędzie się 10 marca.

"Zachód nie powinien milczeć w obliczu represji w Rosji" - powiedział uczestnik panelu Władimir Kara-Murza Jr., członek federalnej rady Solidarności, ruchu demokratycznej opozycji, i szef biura telewizji RTVi w Waszyngtonie.

bEiAAiBP

Jego zdaniem najbardziej skutecznym narzędziem nacisku na Moskwę byłyby sankcje w postaci nieprzyznawania wiz do USA wysokim przedstawicielom rządu rosyjskiego uwikłanym w naruszanie praw człowieka i korupcję.

"W odróżnieniu od dawnych członków politbiura partii komunistycznej posiadają oni konta w bankach szwajcarskich i wille na Zachodzie" - powiedział.

Z podobnym apelem o uchwalenie sankcji wystąpili niedawno w "Washington Post" znani politycy rosyjskiej opozycji, m.in. były premier Michaił Kasjanow i były wicepremier Borys Niemcow.

Kara-Murza przypomniał, że demonstracje antyrządowe w Rosji, m.in. w Irkucku i Kaliningradzie, gromadziły ostatnio tysiące osób. Zwrócił też uwagę na sondaż Ośrodka Levada, według którego 49 proc. Rosjan nie aprobuje polityki premiera Władimira Putina.

bEiAAiBV

Uczestniczący w dyskusji wicedyrektor wydziału ds. Rosji w Departamencie Stanu Daniel A. Russell, bronił polityki "resetu" w stosunkach z Rosją. Podkreślił korzyści, jakie odniosła z niej Ameryka - pomoc Rosji dla operacji NATO w Afganistanie i wzrost sympatii dla USA w społeczeństwie rosyjskim.

Zaznaczył jednocześnie, że administracja amerykańska jest zaniepokojona nieprzestrzeganiem praw człowieka w Rosji i niedotrzymaniem porozumienia w sprawie wycofania wojsk rosyjskich z Gruzji.

Znany ekonomista i specjalista ds. Rosji i Europy Wschodniej Anders Aslund wyraził poparcie dla przyjęcia Rosji do Światowej Organizacji Handlu. Jest to krok potrzebny - argumentował - w ramach szerszej polityki wciągania Rosji do współpracy z Zachodem.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

bEiAAiBW

tzal/ akl/

bEiAAiCq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)