Notowania

wojna w libii
09.06.2011 09:18

USA: Polska powinna bardziej angażować się z wojnę z Kaddafim

Minister obrony USA Robert Gates skrytykował pięciu członków NATO, w tym Polskę, za niedostateczny udział w operacjach wojskowych sojuszu w Libii - informuje w czwartek dziennik Financial Times.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Chairman of the Joint Chiefs of Staff/CC/Flickr)

Minister obrony USA Robert Gates skrytykował pięciu członków NATO, w tym Polskę, za niedostateczny udział w operacjach wojskowych sojuszu w Libii - informuje w czwartek dziennik _ Financial Times _.

Gazeta podkreśla, że _ ta rzadka dyplomatyczna interwencja uwypukla rosnące napięcia między sojusznikami o to, na kim spoczywa ciężar trwającej od dwóch miesięcy kampanii _ NATO przeciwko siłom Muammara Kaddafiego.

Podczas posiedzenia ministrów obrony NATO w Brukseli, odbywającego się za zamkniętymi drzwiami, Gates wymienił zwłaszcza Niemcy i Polskę jako kraje, które dysponują potencjałem umożliwiającym zaangażowanie w wojnę w Libii, ale wcale tego nie robią.

Według urzędników znających treść przemówienia Gatesa, wskazał on także na Hiszpanię, Turcję i Holandię jako na państwa, które wprawdzie uczestniczą w misji utrzymywania strefy zakazu lotów nad Libią, ale powinny zwiększyć swój udział w operacji, np. w lotach rozpoznawczych czy tankowaniu w powietrzu.

_ - Ciężar misji uderzeniowych ponosi ośmiu sojuszników - _cytuje FT wysokiego rangą urzędnika amerykańskiego. - _ Załogi zaczynają być zmęczone, presja na flotę powietrzną jest znaczna i zaczyna to już być wyczuwalne u sojuszników, którzy zastanawiają się, jak kontynuować i poszerzyć operację _.

Administrację amerykańską niepokoi szczególnie to, że znaczną część kampanii na miejscu biorą na siebie Kanada i trzy mniejsze kraje unijne: Belgia, Dania i Norwegia.

Amerykańscy urzędnicy zwracają uwagę, że USA biorą obecnie na siebie zdecydowaną większość misji pomocniczych - około 75 proc. tankowań w powietrzu i wypadów rozpoznawczych.

_ - Rzecz w tym, że jeśli się uczestniczy w operacji i nie robi się wszystkiego co można, to należy to robić - _ cytuje FT wspomnianego urzędnika. -_ A jeśli się nie uczestniczy w operacji, najwyższy czas, żeby się do niej włączyć. _

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t87237.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/klich;nato;nie;rozmiesci;sil;pokojowych;w;libii,242,0,847602.html) Klich: NATO nie rozmieści sił pokojowych w Libii Według szefa resortu obrony Sojusz będzie jedynie wspierał stabilizację tego kraju.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t135301.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/generalowie;kaddafiego;uciekli;do;rzymu,108,0,841580.html) Generałowie Kaddafiego uciekli do Rzymu Według telewizji Al-Arabija, zdezerterowało 120 oficerów. Pięciu generałów wystąpiło na konferencji prasowej w stolicy Włoch.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t140049.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/brytyjczycy;wysylaja;smiglowce;kaddafi;peknie,173,0,839597.html) Brytyjczycy wysyłają śmigłowce. Kaddafi pęknie? Pięć silnych eksplozji było słychać w nocy w Trypolisie, w dzielnicy, w której znajduje się kompleks rezydencji i biur dyktatora.
Tagi: wojna w libii, libia, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz