Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: porozumienie nuklearne z Iranem nie znosi sankcji naftowych

0
Podziel się

Zawarte w niedzielę porozumienie z Iranem w sprawie jego programu
nuklearnego nie pozwala na zwiększenie eksportu irańskiej ropy, ale wstrzymuje amerykańskie plany
dalszego zmniejszenia tego eksportu - oświadczyły władze USA.

bEpPGHOZ

Zawarte w niedzielę porozumienie z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego nie pozwala na zwiększenie eksportu irańskiej ropy, ale wstrzymuje amerykańskie plany dalszego zmniejszenia tego eksportu - oświadczyły władze USA.

Podpisane przez Iran i sześć światowych mocarstw porozumienie przewiduje nałożenie ograniczeń na irański program atomowy w zamian za pewne złagodzenie obowiązujących wobec Teheranu międzynarodowych sankcji.

W mocy pozostały jednak sankcje USA i UE wobec irańskiego sektora energetycznego, które zabraniają zachodnim spółkom zawierania umów z nim i które zmniejszyły ilość eksportowanej przez Iran ropy z 2,5 mln baryłek ropy dziennie do około miliona baryłek dziennie.

bEpPGHPb

"W ciągu najbliższych sześciu miesięcy sprzedaż irańskiej ropy nie może wzrosnąć" - głosi sporządzone przez Biały Dom podsumowanie porozumienia, jakie zamieścił na swej stronie internetowej Departament Stanu.

"W ramach tego pierwszego kroku embargo Unii Europejskiej na ropę pozostanie w mocy i sprzedaż Iranu będzie ograniczona do około miliona baryłek dziennie, co spowoduje, że nadal każdego miesiąca zwiększać się będą straty z tytułu niezrealizowanej sprzedaży, o dodatkowe 4 mld dolarów miesięcznie" - zaznaczono w dokumencie.

Waszyngton już blisko dwa dziesięciolecia temu zabronił firmom energetycznym z USA zawierania transakcji naftowych z Iranem.

W dokumencie wskazano również, że kwota zamrożonych na kontach w zagranicznych bankach wpływów Iranu z eksportu ropy, którą ocenia się obecnie na około 100 mld dolarów, będzie nadal rosnąć. "Oczekujemy, że w ramach warunków tego porozumienia saldo irańskich pieniędzy na zastrzeżonych kontach za granicą będzie faktycznie rosnąć, a nie spadać" - zadeklarował Biały Dom.(PAP)

bEpPGHPh

dmi/ kar/

15129579

bEpPGHPC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)