Notowania

wiadomości
07.08.2012 22:17

USA: Sprawca masakry w Tucson spędzi resztę życia w więzieniu

Sąd w Tucson w stanie Arizona uznał we wtorek za poczytalnego Jareda Lee Loughnera, który w styczniu 2011 r. zastrzelił w tym mieście sześć osób i ciężko ranił kongresmankę Gabrielle Giffords. Sprawca masakry przyznał się do winy, ratując się od kary śmierci.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Sąd w Tucson w stanie Arizona uznał we wtorek za poczytalnego Jareda Lee Loughnera, który w styczniu 2011 r. zastrzelił w tym mieście sześć osób i ciężko ranił kongresmankę Gabrielle Giffords. Sprawca masakry przyznał się do winy, ratując się od kary śmierci. *

Na podstawie umowy jego obrońców z prokuraturą przyznanie się do winy oznacza, że Loughner zostanie skazany tylko na karę dożywotniego więzienia, ale bez możliwości ułaskawienia.

Z kolei uznanie Loughnera przez sędziego za poczytalnego i świadomego konsekwencji swoich wypowiedzi gwarantowało, że jego przyznanie się do winy zostanie formalnie zaakceptowane przez sąd. Poprzednio morderca do winy się nie przyznawał.

Kiedy Loughner został zatrzymany po zabójstwie, psychiatrzy stwierdzili, że cierpi na depresję, paranoję i wykazuje objawy schizofrenii.

Prowadzący jego sprawę sędzia Larry A. Burns orzekł, że stan psychiczny Loughnera nie pozwala na jego proces sądowy. Sprawcy groziło wtedy zamknięcie w szpitalu psychiatrycznym. Przez kilkanaście miesięcy był przymusowo leczony.

Ten sam sędzia Burns we wtorek zmienił zdanie. Przyznanie się Loughnera do winy oznacza, że jego proces nie będzie potrzebny - sędzia ogłosi tylko wyrok.

Oczekiwany wyrok dożywocia nie zadowala rodzin niektórych ofiar mordercy. Kongresmanka Giffords i jej mąż astronauta Marc Kelly wyrazili jednak zadowolenie z powodu orzeczenia sądu.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz