Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tarcza antyrakietowa
10.11.2008 20:11

USA wzywają Rosję do rozmów na temat tarczy

Administracja Busha stara się uspokoić obawy Rosjan przed tarczą antyrakietową

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Administracja George'a W. Busha stara się uspokoić obawy Rosjan przed planowaną tarczą antyrakietową. Waszyngton wezwał Moskwę do przeprowadzenia w nadchodzących tygodniach rozmów na ten temat.

Rzecznik Departamentu Stany Robert Wood powiedział, że przedstawiciel tego resortu odpowiadający za sprawy kontroli zbrojeń John Rood zamierza się wkrótce spotkać z Rosjanami i ustosunkować się do ich obaw, związanych z planami obrony przeciwrakietowej. Daty spotkania jeszcze nie uzgodniono.

_ -Chcemy jasno powiedzieć, że jesteśmy w dalszym ciągu zainteresowani rozmawianiem z Rosją na temat obrony przeciwrakietowej i że oni (Rosjanie) nie mają się czego obawiać, jeśli chodzi o nasz system obrony przeciwrakietowej, który chcielibyśmy zainstalować w Europie _ - powiedział Wood, _ usilnie zachęcając _ stronę rosyjską do rozmów.

Planowany system, to stacja radarowa w Czechach i wyrzutnie rakiet przechwytujących w Polsce. Rosja postrzega to jako wymierzony przeciwko niej akt i zapowiada, że nie pozostawi go bez odpowiedzi. Kreml ogłosił już zamiar rozmieszczenia w obwodzie kaliningradzkim taktycznych pocisków rakietowych Iskander.

Wood powtarzał, że ustępująca administracja Busha dokładała wielu starań, by przekonać Rosję, że tarcza antyrakietowa nie jest wymierzona przeciwko Moskwie; jej celem jest przeciwstawienie się w przyszłości zagrożeniom z rejonu Bliskiego Wschodu, zwłaszcza z Iranu.

Podczas weekendu szef dyplomacji rosyjskiej Siergiej Ławrow powiedział, po rozmowach z amerykańską sekretarz stanu Condoleezzą Rice w Egipcie, że Moskwa ma nadzieję na konstruktywne rozmowy na temat tego systemu obrony przeciwrakietowej z administracją Baracka Obamy.

Według Ławrowa propozycje administracji Busha w tej kwestii nie są satysfakcjonujące w świetle wcześniejszych porozumień amerykańsko-rosyjskich.

Tagi: tarcza antyrakietowa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz