Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa wdrażającą "dyrektywę obronną" notyfikowana w KE

0
Podziel się:

Urząd Zamówień Publicznych poinformował w środę, że notyfikował w KE pełne
wdrożenie w Polsce tzw. dyrektywy obronnej poprzez wejście w życie zmiany ustawy o zamówieniach
publicznych. Z powodu opóźnień we wdrażaniu Komisja pozwała Polskę przed TS Unii.

Urząd Zamówień Publicznych poinformował w środę, że notyfikował w KE pełne wdrożenie w Polsce tzw. dyrektywy obronnej poprzez wejście w życie zmiany ustawy o zamówieniach publicznych. Z powodu opóźnień we wdrażaniu Komisja pozwała Polskę przed TS Unii.

Chodzi o dyrektywę dotyczącą zamówień publicznych na broń, amunicję i materiały (i związane z nimi roboty budowlane i usługi) do celów obronności, a także zamówień publicznych na szczególnie newralgiczne dostawy, roboty budowlane i usługi do celów bezpieczeństwa.

"Przepisy dyrektywy obronnej zostały przeniesione na grunt prawa polskiego w drodze ustawy z dnia 12 października 2012 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi. Nowe przepisy wejdą w życie w dniu 20 lutego 2013 r." - poinformowała rzecznik UZP Anita Wichniak-Olczak.

Jak podkreśliła, notyfikacja pełnej transpozycji dyrektywy sprawia, że bezprzedmiotowe stają się prowadzone przez KE postępowanie ws. niewdrożenia jej przepisów, a także skarga do Trybunału Sprawiedliwości UE wraz z wnioskiem o nałożenie kary w wysokości 70,5 tys. euro dziennie.

Urząd zaznaczył, że kara byłaby i tak naliczana od daty wydania ewentualnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości stwierdzającego naruszenie przez państwo członkowskie jego obowiązków - w tym przypadku braku notyfikacji przepisów wdrażających do dnia usunięcia naruszenia, czyli do dnia notyfikacji pełnej transpozycji.

Nowelizacja Prawa zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi, przygotowana przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych została podpisana przez prezydenta 6 listopada 2012 r.

Jej głównym celem było wprowadzenie w polskim prawie zapisów "dyrektywy obronnej", ale również zaostrzenie sankcji wobec nierzetelnych wykonawców.(PAP)

wkr/ mki/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)