Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa wprowadzająca urząd Rzecznika Praw Pacjenta - do prezydenta

0
Podziel się:

Sejm przyjął w czwartek wieczorem poprawki
Senatu do ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Zmiany doprecyzowują niektóre przepisy. Teraz ustawa trafi do
prezydenta.

Sejm przyjął w czwartek wieczorem poprawki Senatu do ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Zmiany doprecyzowują niektóre przepisy. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Zgodnie z jedną z przyjętych poprawek w przypadku, gdy strajkujący personel medyczny narusza prawa pacjenta, Rzecznik będzie mógł nakładać na zakład opieki zdrowotnej albo organizatora strajku karę pieniężną do wysokości 500 tys zł.

Ta poprawka wzbudziła najwięcej kontrowersji wśród posłów. Bolesław Piecha (PiS) uznał, że jest to zbyt daleko idąca ingerencja Senatu w ustawę, co jest niezgodne z konstytucją. Zasugerował również, że przepis ten wprowadza podwójną karę za jedno przewinienie.

Elżbieta Streker-Dembińska (Lewica) podkreślała, że poprawka podważa istniejące prawodawstwo.

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski odpowiedział, że zapis ten ma chronić bezpieczeństwo pacjentów. Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zaznaczył, że nawet jeśli ingerencja Senatu idzie zbyt daleko, posłowie rozstrzygną to w głosowaniu.

Inna z przyjętych zmian określa, że stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu zorganizowanie wbrew przepisom o rozwiązywaniu sporów zbiorowych akcji protestacyjnej lub strajku w niektórych sytuacjach może być uznane za naruszenie praw pacjenta.

Sejm przyjął także poprawkę mówiącą, że jeżeli chory nie wyda upoważnienia niezbędnego do wglądu w dokumentację choroby, to po jego śmierci bliscy nie będą mogli się z nią zapoznać.

Ustawa zakłada utworzenie urzędu Rzecznika Praw Pacjenta, którego na pięcioletnią kadencję będzie powoływał premier. Rzecznik ma być powoływany przez premiera "spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru".

Obok oczywistych praw do udzielenia pacjentom świadczenia w stanie nagłego zagrożenia zdrowia czy porodu, zapisano też prawo do świadczeń zdrowotnych odpowiadających aktualnej wiedzy medycznej, a w sytuacji ograniczonego do nich dostępu - do "rzetelnej, opartej na kryteriach medycznych, procedury ustalającej kolejność dostępu do tych świadczeń".

Pacjent będzie miał też prawo żądać, aby udzielający mu świadczeń lekarz zasięgnął opinii innej osoby wykonującej zawód medyczny lub zwołał konsylium lekarskie (projekt, który wyszedł z podkomisji, pozwala jednak lekarzowi odmówić temu żądaniu, jeśli uzna ją za "oczywiście bezzasadne").

Zapisano też prawo pacjenta do poszanowania intymności i godności osobistej, w tym do "umierania w spokoju".

Pacjent przebywający w szpitalu ma prawo do: dodatkowej opieki pielęgnacyjnej sprawowanej przez osobę bliską lub inną przez siebie wskazaną (dotyczy to także obecności w trakcie porodu), kontaktu osobistego, telefonicznego lub korespondencyjnego z osobami na zewnątrz, opieki duszpasterskiej, czy przechowywania wartościowych rzeczy w depozycie.

Zgodnie z ustawą, pacjent ma prawo do informacji o swoim stanie zdrowia oraz udzielanych mu świadczeniach, wglądu w dokumentację medyczną, a także do zachowania w tajemnicy przez osoby wykonujące zawód medyczny informacji związanych ze stanem zdrowia pacjenta oraz informacji powierzonych im przez pacjenta. (PAP)

pro/ akw/ ura/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)