Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

V Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania

0
Podziel się:

Eposy Homera przy akompaniamencie harfy, poemat Ajschylosa w starożytnej
grece i tradycyjne baśnie z Maghrebu usłyszą m.in. widzowie Festiwalu Sztuki Opowiadania, który
rozpocznie się w środę w warszawskim Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.

*Eposy Homera przy akompaniamencie harfy, poemat Ajschylosa w starożytnej grece i tradycyjne baśnie z Maghrebu usłyszą m.in. widzowie Festiwalu Sztuki Opowiadania, który rozpocznie się w środę w warszawskim Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. *

Przez pięć dni opowiadacze z całego świata będą snuć opowieści w różnych językach i przy akompaniamencie muzyki granej na gitarze, harfie, perkusji lub kanunie - pochodzącym z Bliskiego Wschodu strunowym instrumencie. W tym roku przewodnim motywem festiwalu będą historie pochodzące z rejonu Morza Śródziemnego, w szczególności ze starożytnej Grecji.

Jak powiedział jeden z organizatorów festiwalu, Jarek Kaczmarek, "nieuniknione było dotarcie do starożytnej Grecji". "Poprzez starożytne opowieści powrócimy do korzeni naszej kultury" - zaznaczył.

W środę wieczorem festiwal rozpocznie "Maghrebinada". Maghreb, położona nad Morzem Śródziemnym północno-zachodnia część Afryki, leży na styku kultur. Wybrane z kanonu tradycyjnych opowieści kabylskich historie opowie Nefissa Benouniche z Algierii. Opowiadaczka będzie mówić w języku francuskim, jej występ ubarwią kabylskie i arabsko-francuskie pieśni.

W programie znalazło się 14 spektakli przeznaczonych dla dorosłych i najmłodszych. Występować będą m.in.: Jihad Darwiche z Libanu, urodzona w Etiopii i żyjąca w Grecji Dido Lykoudis, Bruno de La Salle z Francji, Stelios Pelasgos z Grecji oraz serbski duet Slobodan Marković i Petar Todorović.

Opowieści i pieśni wykonywane w obcych językach będą na żywo tłumaczone na język polski.

Najmłodsi będą mogli usłyszeć historie o olimpijskich bogach i herosach, opowiadania i mity wokół pszczelego miodu oraz rosyjską baśń o wnętrzu greckiego orzecha.

W czwartek odbędzie się spotkanie z filolożką i aktorką Ewą Benesz. Artystka podzieli się doświadczeniami z podróży po wschodniej Polsce, które odbywała w latach 80., aby opowiadać "Pana Tadeusza" mieszkańcom tamtejszych wsi. W ramach spotkania Benesz zaprezentuje XII księgę epopei narodowej.

Główną częścią festiwalu będzie sobotnia "Noc Opowieści", podczas której próbkę swoich występów dadzą wszyscy goście. Historie będą opowiadane do rana.

Organizatorem festiwalu jest niezmiennie od czterech lat Stowarzyszenie Grupa Studnia O., które zostało założone w 1997 roku przez sześciu artystów: Magdę Lenę Górską, Pawła Górskiego, Beatę Frankowską, Agnieszkę Aysen Kaim, Jarka Kaczmarka i Małgorzatę Litwinowicz. Grupa zaprezentuje się w pełnym składzie podczas piątkowego sympozjonu. "Każdy z nas ma przygotowaną na ten wieczór historię, którą opowie w charakterystyczny dla siebie sposób" - powiedział Kaczmarek.

"Opowiadacz jest wędrowcem" - stwierdził Kaczmarek. "Opowiadaliśmy na statku, w kawiarni, w autobusie. Opowiadanie jest łatwe do umieszczenia w przestrzeni, wędrujemy z naszymi opowieściami i dzielimy się nimi, gdy tylko znajdą się słuchacze - mówił. - Festiwal stanowi dla nas pewną kulminację".

Festiwal zakończy w niedzielę 21 listopada epos o Gilgameszu, który opowie Jihad Darwiche z Libanu. (PAP)

mce/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)