Notowania

wiadomości
07.09.2011 17:29

Vassiliou: trzeba motywować młodych do uczestnictwa w życiu społecznym

Motywowanie młodych ludzi do uczestnictwa w życiu społecznym jest jednym z najważniejszych zadań, jakie stoją przed UE, jest też jednym z zadań, jakimi zajmuje się Polska podczas przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej - uważa komisarz Androulla Vassiliou.

Podziel się
Dodaj komentarz

Motywowanie młodych ludzi do uczestnictwa w życiu społecznym jest jednym z najważniejszych zadań, jakie stoją przed UE, jest też jednym z zadań, jakimi zajmuje się Polska podczas przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej - uważa komisarz Androulla Vassiliou.

"Wszyscy byliśmy bardzo rozczarowani tym, że w 2009 r. podczas ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego frekwencja wśród młodych ludzi wyniosła tylko 27 proc. Wśród młodych ludzi biorących udział w unijnym programie +Młodzież w działaniu+ (Youth on the Move) odsetek głosujących wyniósł zaś 60 proc." - powiedziała komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży UE Androulla Vassiliou w środę w Warszawie na konferencji prasowej po zakończeniu dwudniowej Unijnej Konferencji Młodzieżowej.

Jej zdaniem programy unijne motywują młodych ludzi do działania "i nie chodzi tylko o wybory lokalne, regionalne, krajowe czy europejskie, ale także o aktywne uczestnictwo w życiu społecznym".

Według komisarz, młodzi ludzie, który są aktywnie zaangażowani w życie społeczne, mogą przekazywać swoje spostrzeżenia i pomysły dalej organizacjom młodzieżowym, a te radom młodzieżowym, i tak informacje te mogą trafić do decydentów na forum krajowym czy unijnym. Dlatego - jak mówiła Vassiliou - bardzo ważne jest, by tworzyć młodym takie miejsca do wspólnej wymiary myśli jak Unijna Konferencja Młodzieżowa.

"Wśród młodych ludzi biorących udział w konferencji czuło się entuzjazm i chęć działania. (...) Widać to było m.in. podczas ich dyskusji na temat nowych wersji programów unijnych dotyczących mobilności młodych ludzi w nowej perspektywie finansowej. Widać, jak ważne jest to dla nich" - oceniła minister edukacji Katarzyna Hall. Jej zdaniem, dyskusja przyniosła też ważne wnioski i rekomendacje dotyczące rozszerzenia programów na kraje Partnerstwa Wschodniego.

Głównym celem Unijnej Konferencji Młodzieżowej było stworzenie młodym ludziom ze wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej forum debaty na temat współpracy z młodzieżą z krajów objętych programem Partnerstwa Wschodniego i Rosji oraz rozszerzenie wiedzy uczestników na temat sytuacji młodzieży w regionie Europy Wschodniej i Kaukazu.

Konferencję wraz z Komisją Europejską zorganizowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jednym z partnerów konferencji było Europejskie Forum Młodzieży.

Unijna Konferencja Młodzieżowa jest cyklicznym wydarzeniem organizowanym przez państwa sprawujące prezydencję, jest element dialogu między młodzieżą i przedstawicielami instytucji rządowych. Wyniki konferencji mają pomóc w przygotowaniu oficjalnego dokumentu Rady Unii Europejskiej dotyczącego wspierania mobilności i uczestnictwa młodych ludzi w demokratycznym życiu Europy.

W warszawskiej konferencji uczestniczyło około 250 osób. Wśród nich byli m.in. przedstawiciele organizacji młodzieżowych i narodowych rad młodzieży z krajów UE, EFTA, krajów Partnerstwa Wschodniego, a także przedstawiciele ministerstw odpowiedzialnych za sprawy polityki młodzieżowej z 27 krajów członkowskich UE, przedstawiciele Komisji Europejskiej, Rady Europy, narodowych agencji programów UE. Uczestnicy pracowali w siedmiu równoległych grupach warsztatowych, które przygotowały rekomendacje.

Młodzi uczestnicy Unijnej Konferencji Młodzieżowej zwrócili w nich m.in. uwagę na problem wiz, które utrudniają swobodne podróżowanie obywatelom krajów Partnerstwa Wschodniego. Opowiedzieli się też za ułatwieniem ich dostępu do programów unijnych.

Partnerstwo Wschodnie to pierwsza całościowa inicjatywa wprowadzona do systemu stosunków zewnętrznych Unii Europejskiej. Została zgłoszona przez Polskę i Szwecję. Ma na celu zbliżanie do Unii Europejskiej jej sześciu wschodnich sąsiadów: Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Armenii, Azerbejdżanu i Białorusi. Partnerstwo Wschodnie nie zakłada członkostwa sześciu postsowieckich krajów w UE, przewiduje jednak ich stopniową i daleko idącą integrację z unijną polityką, gospodarką i prawem.

Partnerstwo Wschodnie jest jednym z priorytetów polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. (PAP)

dsr/ hes/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz